'Prof. Dr. Tuncel Özden'in çok büyük desteği var'

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Kişiye özel tedavi kavramının uygulanabilir olmasında Prof. Dr. Tuncel Özden'in çok büyük desteği var”

5 Şubat 2017 tarihinde hayatını kaybeden Üsküdar Üniversitesi İleri Toksikoloji Analiz Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Salih Tuncel Özden, düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kişiye özel tedavi başta olmak üzere çok önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Özden’in bilim dünyasına olan katkılarının ve bilimsel desteğinin unutulmayacağını vurgulayarak “Kişiye özel tedavi kavramı Türkiye’de uygulanabilir olduysa sadece kitaplarda kalmadıysa bunda Tuncel Hocamızın çok büyük bilimsel desteği var” diye konuştu. Kızlarıyla beraber törene katılan Prof. Dr. Seçkin Özden, duygusal anlar yaşadı. Prof. Dr.Tuncel Özden’in ismi, Üsküdar Üniversitesi Klinik Farmakogenetik Laboratuvarı’na verildi.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene Prof. Dr. Salih Tuncel Özden’in eşi Prof. Dr. Seçkin Özden ve kızları Seçil ve Selin Özden’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bilimsel katkıları unutulmaz”

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, törenin açılış konuşmasında Prof. Dr. Tuncel Özden’in bilim dünyasına katkılarının ve bilimsel desteğinin unutulmaz olduğunu söyledi. Prof.Dr. Tuncel Özden’le çalışmalarının yaklaşık 10 yıl önceye dayandığını belirten Tarhan, şunları söyledi:

Kimyasalları değil insanları da analiz ediyordu

“2008’de ilaç kan düzeyi ve genetik polimarize çalışmaları vardı. Farmakogenetik çalışmalar konuşuluyordu. Literatürü araştırdık, bu laboratuvarı burada kurabiliriz dedik. İsim ararken birkaç yerden sorduk, bütün isimler Tuncel Hoca’ya gidiyordu, oklar onu gösteriyordu. Türkiye’de en iyi analitikçinin Tuncel Hoca olduğu söyleniyordu. Sonra kendisine ulaştık ve davet ettik. Şu anda üç LC-MS/MS cihazımız var. İlk cihazımızı alırken defalarca toplantı yaptık. Kendisi açık, şeffaf, güven veren, bilimsel derinliği olan biriydi. Tuncel Hoca sadece kimyasalları değil insanları da analiz ediyordu. Tuncel Hocamız hep doğru kararlar vermemize vesile oldu. Bilmediğimiz bir alanda bize yaptığı rehberlik çok işimize yaradı. Yeni yöntemler geliştirdi, laboratuvarımızda 72 ilacın kan düzeyine bakabiliyoruz. Bu klinikte çok işimize yarıyor. Kişiye özel tedavi kavramı Türkiye’de uygulanabilir olduysa sadece kitaplarda kalmadıysa bunda Tuncel Hocamızın çok büyük bilimsel desteği var. Kişiliğinin motive edici yönü var. İşbirliği ve takım çalışmasına açık olması var.

Üsküdar ÜniversitesiSelma Özilhan:” Laboratuvarımız sayesinde doğru ilaç doğru dozda alındı”

Üsküdar Üniversitesi Klinik Farmakogenetik Laboratuvarı Sorumlusu ve Üsküdar Üniversitesi Kişiye Özel Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi – KİMER Müdürü Uzm. Ecz. Selma Özilhan da Klinik Farmakogenetik Laboratuvarının Prof.Dr. Tuncel Özden’in emek ve katkılarıyla önemli başarılara imza attığını söyledi.

Laboratuvarlarının yurt dışından getirdiği AR-GE cihazı ilk LC-MS/MS ile analitik çalışmalara ve metod değiştirme faaliyetlerine başladıklarını anlatan Özilhan, “Kısa sürede 40’ın üzerindeki ilaç molekülü ve metabolitiğe tek bir örnekle analiz edebilecek ucuz ve kolay bir metod geliştirdik. Validasyonlarını yaptık ve çalışmalara başladık. Bu olayı rutine taşıdık. Böylelikle Nöropsikiyatri Hastanesindeki hastalarımız ilaç toksikesinden korundular, ilaç etkisizliğinden korundular, hiçbir şekilde yanlış ilaç alınmadı. Doğru ilaç doğru dozda kullanıldı. Bunlara ek olarak hastalarımızın genotipik ve fenotipik özelliklerini dikkate alarak tamamen kişiye özel tedavi ülkemizde ilk kez hastanemizde laboratuvarımız ve hocalarımız tarafından uygulandı. Kişinin fenotipik özelliklerini tespit eden rutin testler Türkiye’de ilk kez rutin klinik olarak laboratuvarımızda uygulandı. Bu işleri yaparken Tuncay Hoca her zaman yanımızdaydı, yol göstericimiz oldu ve bizi destekledi” diye konuştu.

Türk ilaç sektörüne önemli katkıları anlatıldı

Törene katılan Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tijen Önkol, Ali Raif İlaç’tan Prof. Dr. Serdar Ünlü ve Atabay İlaç’tan Bülent Atabay da birer  konuşma yaparak Prof. Dr. Tuncel Özden’le ilgili duygularını dile getirdi. Prof. Dr. Serdar Ünlü ve Bülent Atabay, Prof. Dr. Özden’in Türk ilaç sektörüne çok önemli katkıları bulunduğunu vurguladı. Prof. Dr. Özden’in biyoeşdeğerlilik konusunda çalışmalar yaptığını belirten Atabay, “Bu çalışmalar  bizler için çok faydalı olmuştur. Hocamız iyi bir analitikçiydi. Bizzat analiz yapar ve bunlarla ilgili geniş dökümanlar hazırlardı” dedi.

Duygulu anlar yaşadı

Kızlarıyla beraber törene katılan Prof. Dr. Seçkin Özden, duygusal anlar yaşadı. Prof. Dr. Tuncel Özden’in Üsküdar Üniversitesi’nde çalışmaktan çok mutlu olduğunu belirten Prof. Dr. Seçkin Özden, anma töreninin kendileri için çok anlamlı olduğunu kaydederek teşekkür etti.

Kişiye Özel Tedavi konuşuldu

Konuşmaların ardından “İlaçtan Geleceğe” başlıklı 1. Kişiye Özel Tedavi Toplantısı gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Yöneticisi Prof. Dr. Uğur Atik’in yaptığı oturumda Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay,  Doç. Dr. Ela Kadıoğlu, Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezinden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar ve Prof. Dr. Sinan Süzen konuşmacı olarak yer aldı. Prof. Dr. Özden’in akademik çalışmaları ve bu alandaki başarılarına değinen  Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Özden’in kişiye özel tedavi konusunda çok önemli çalışmaları olduğunu vurguladı.

Programın ardından düzenlenen tören ile Prof. Dr. Tuncel Özden’in ismi, Üsküdar Üniversitesi Klinik Farmakogenetik Laboratuvarı’na verildi.  Katılımcılar laboratuvarı gezdi.

Üsküdar ÜniversitesiProf.Dr. Tuncel Özden kimdir?

Ankara’da 1946 yılında doğan Prof. Dr. Tuncel Özden, TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra 1968’de Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitede tamamladı ve 1980 yılında Doçent, 1986 yılında Profesör unvanlarını aldı.

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan ve Rektör Yardımcılığı, TÜBİTAK Başkan Danışmanlığı, TÜBİTAK Mali İşler ve Finansman Daire Başkanlığı, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, TÜBİTAK Enstrümantal Analiz Laboratuvarı Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, TÜBİTAK Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Novagenix İlaç Ar-Ge Merkezi Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.  Ayrıca; İngiltere ve Fransa’da bilimsel çalışmalar yaptı.

Prof. Dr. Tuncel Özden, 2009 yılından itibaren NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde Klinik Farmokogenetik Laboratuvarının kuruluşuna fahri danışmanlık hizmeti de verdi. Bu laboratuvarda geliştirdiği özgün analiz yöntemleriyle nöropsikiyatride ilaca yönelik kişisel cevabın anlaşılması amacıyla 60’ın üzerinde ilaç analizinin yapılmasını başararak “kişiye özel tedaviye” önemli katkı sağlamıştır. 2013 yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde görev yapan Prof. Dr. Tuncel Özden’in yaklaşık 90 adet makalesi ve 80 adet bildirisi bulunuyor.

Prof. Dr. Tuncel Özden’in son olarak yönettiği ve sorumlusu olduğu proje; İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2014 yılında desteklenen “Toksik ve Bağımlılık Yapan Maddelerin Kanıta Dayalı Tayin Tarama ve Danışma Merkezi” başlıklı projedir. Kurduğu ekiple bu projenin başarıyla tamamlanmasını sağladı. Bağımlılık yapan madde analizlerinin Üniversitemiz Farmakogenetik Laboratuvarında altın standart olarak kabul edilen bir yöntemle çalışılmaya başlaması bağımlılıkla mücadele alanına getirilmiş önemli bir hizmettir ve TÜRKAK tarafından ISO/IEC 17025 standartlarına göre akredite edilmiştir. 5 Şubat 2017 yılında aramızdan ayrılan Prof. Dr. Özden evli ve iki çocuk babasıydı.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.