PROGRAMLARA DİKKAT

DHA

İzmirli kariyer danışmanı Rabia Ataşoğlu, son günlerde Work and Travel programı kapsamında yurt dışına giden öğrencilerin öncelikle gittikleri yerlerdeki firmaların kaç kişiye ihtiyacı olduğunu ve danışmanlık firmanın ise programda kaç kişi gönderdiğini öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Son dönemde yayınlanan Work and Travel programı hakkındaki olumsuz haberleri değerlendiren IECC Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlık Şirketi'nin yöneticisi Ankara Üniversitesi Kariyer Danışmanlığı Yüksek Lisans mezunu Rabia Ataşoğlu, danışmalık şirketlerinin çoğunun ticari kaygı taşındığını ve öğrencileri yanlış yönlendirerek yurtdışında mağdur edildiğini belirtti. Work and Travel programına 2009 yılında 10 bin öğrenci başvurduğunu ve Türkiye'nin bu programda dünyada 2'nci sırada bulunduğunu belirten Ataşoğlu, şöyle dedi:

"Program üniversite öğrencilerine kültürel değişimle birlikte, dil gelişimi ve para kazanma şansı tanıyor. Fakat profesyonel ve işin uzmanı olmayan ve ticari kaygı taeşıyan danışmanlık şirketleri tarafından yapılan programlar nedeniyle her yıl yüzlerce öğrenci yurtdışında mağdur ediliyor. ABD hükümeti tarafından yürütülen programla öğrenciler, SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Bilgi Sistemi) kapsamında ABD'de bulundukları sürece öğrenciler sürekli takip edilir. Sponsorların ülke içindeki durumları ve ilişkileri düzenli olarak rapor edilir. Öğrencilerin ülke içindeki telefonları ve adresleri bulundurularak, izlemeye alınır."

Öğrenci ve ailelerin en büyük hatasının genellikle danışmanlık şirketlerini araştırmadan en ucuz olan programı seçmeleri olduğunu anlatan Ataşoğlu, "Oysa unutmamalıdırlar ki, öğrenciler verdikleri paradan fazlasını gittikleri ülkede zaten kazanıyor. Dikkat etmeleri gereken nokta, gittikleri programa, karşı taraftaki firmanın kaç kişi alacağı ve danışmanlık şirketinin o programa kaç öğrenci gönderdiğidir. Ticari kaygı taşıyan birçok firma genelde aynı programa birden çok kişi gönderip, öğrencileri mağdur ediyor" dedi.

Kısa süre önce ABD'de bu program kapsamında giden birçok genç köle gibi çalıştırıldıklarını, parklarda kaldıklarını söyleyip şikayetçi olurken, aileleri tarafından güçlükle Türkiye'ye getirilmişti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.