PROSTAT KANSERİNDE UMUT IŞIĞI

Hürriyet

Erkeklerin en sık yakalandığı kanser çeşitlerinden biri olan prostat kanseri, gelecekte, daha ortaya çıkmadan önlenebilecek

 


İngiliz bilim insanlarının ortaya koyduğu ve tıp dünyasında devrim sayılan yeni bulguya göre, idrarda bulunan MSMB adlı protein, kanseri önleyici etkiye sahip. Bu proteinin özelliği, gelişimi yarım kalmış ve ileride kansere yol açabilecek hücreleri öldürüp, prostatı sağlıklı tutması.

Ancak kimi erkeklerin idrarında, bu proteinin miktarı, diğerlerine göre daha az olduğundan, kötü huylu hücrelerin öldürülüp, kanserin önlenmesi olasılığı da o oranda düşüyor. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan çalışmayla, erkeklerde MSMB miktarını kolaylıkla ölçebilecek bir test geliştirildi. Şimdilik yalnızca denekler üzerinde uygulanan bu test sayesinde, MSMB proteini az çıkanların, ileriki yaşlarda prostat kanseri riski taşıdığı da anlaşılabilecek.

MSMB’Yİ ARTIR, KURTUL

Bu teşhis konulduktan sonraysa yapılması gereken, oldukça basit. Kişinin beslenme ve yaşam tarzında bazı zorunlu değişiklikler yapılacak ve bu proteinin çoğalması sağlanarak, kanser riski en aza indirgenecek. Bu yeni bulgu üzerinde yapılan araştırmanın birkaç yıl daha sürmesi ve eğer her şey yolunda giderse, beş yıl içerisinde, kanseri önleyen MSMB testinin yasallaşması bekleniyor.
 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.