PSİKİYATRİ HASTALARI ÇOĞALDI

DHA

Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayşe Uslu, ekonomiyle psikoloji arasında yakın ilişki olduğunu, ekonomideki bozulmaların işverenlerde ve çalışanlarda ruhsal, bedensel problemlere yol açtığını belirterek, son dönemde özellikle karar verme makamında bulunan yöneticilerin, psikiyatristleri çok sık ziyaret etmeye başladığını söyledi.

Nöron Psikiyatri Dal Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uslu, yoğun ve stresli iş temposunda çalışan sorumluluk sahibi kişilerde genel bir yorgunluk hali görülebileceğine işaret ederek, çalışmaların karşılığını alamayan kişilerde, mutsuzluğa bağlı olarak tükenmişlik sendromu denilen, ruh ve beden sağlığını olumsuz yönde etkileyen sağlık problemleri görülebileceğini dile getirdi. Ülkemizde, psikiyatri hastalarının ekonomik krizden sonra sayılarının arttığını ve hastanelerle özel dal merkezlerinin artık hasta taleplerini karşılamakta güçlük çektiğini belirten Dr. Uslu, şunları söyledi:

"Günümüzde insan sağlığını tehdit eden hastalıklar rol değiştirmiştir. Tifo, çiçek, difteri gibi bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyona yol açan mikro organizmaların bulunması ve mücadele yollarının öğrenilmesi ile azalmıştır. Oysa psikiyatri hastaları ülkemizde her zaman belirli bir seviyede alt yapı oluşturmaktadır. Bu sayı krizle birlikte inanılmaz derecede artış gösterdi. Uzman doktor yetersizliği nedeniyle hastanelerde belirli sayıya kadar hastalara hizmet verilebiliyor. Oysa kendisine ve çevresine zarar verebilme tehlikesi taşıyan bu tip hastaların bekletilmeden sağlık hizmeti alması gerekiyor."

Hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle vatandaşların özel psikiyatri dal merkezlerine gittiğini, ancak bu merkezlere de Sağlık Bakanlığı'nın sınırlama getirdiğini belirten Uslu, "İzmir'de beş doktor arkadaşımızla açtığımız psikiyatri merkezinde doktor kadromuz yeterli olmasına rağmen günde 50 hasta sınırlaması getirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen bu sınırlama nedeniyle 50 hastadan bir kişi fazla bakamıyoruz. Bir hafta sonraya randevu verdiğimiz oluyor. Bu durum psikolojik çöküntü içinde olan hastalar üzerinde olumsuzluklar yaratıyor" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.