Psikiyatride genetik ve epigenetik

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi bilimsel eğitim toplantılarına devam ediyor. Toplantının bu hafta gündeminde psikiyatrik rahatsızlıklarda genetik ve epigenetik etkisi ele alındı.

Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi bilimsel eğitim toplantılarına devam ediyor. Toplantının bu hafta gündeminde psikiyatrik rahatsızlıklarda genetik ve epigenetik etkisi ele alındı.

Bu alandaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Hasan Herken’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda psikiyatrik rahatsızlıklarda genetik mi yoksa çevre faktörleri mi etkili bu konu masaya yatırıldı. Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin birlikte düzenlediği bilimsel eğitim toplantıları’nın konusu “ Psikiyatrik Bozuklukların Etyopatogenezinde Genetik mi, Epigenetik mi Önemli?” konuğu ise Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Herken idi. Bu alandaki çalışmalarıyla bilinen Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde görev yapan Prof. Dr. Hasan Herken, yaptığı sunumda psikiyatrik rahatsızlıklarda genetik ve epigenetik etkisini anlattı. Üsküdar Üniversitesi öğretim üyeleri, NPİstanbul Hastanesi uzmanları ve Prof. Dr. Herken; - Psikiyatrik bozuklukların tamamında veya bir kısmında ana etken genetik mi, çevresel mi? - Bu ayrım bu kadar net yapılabilir mi? - Genetik değişiklik olmadan da kalıtılan özellikler var mı? - Etkenler genetik ise kalıtsal mı ? - Genetik etken kalıtsal ise hastalığın kalıtım kalıbı nedir ? - Kalıtım kalıbı belirlenen hastalığın geni hangi kromozom ve gende lokalizedir? - Hastalık etkeni olarak belirlenen genin işlevi nedir, bu hatalı işlev müdahale ile düzeltilebilir mi? - Genetik bozukluk giderilemezse bu genin ifadesi engellenebilir mi? Sorularına cevap aradı. Epigenetiği, DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan ama aynı zamanda irsi olan, gen ifadesi değişikliğini inceleyen bir bilim dalı olarak tanımlayan Prof. Dr. Herken epigenetiğin fenotipik değişimi, gen ekspresyonu değişikliklerini ve varyasyonları incelediğini söyledi. Psikiyatrik rahatsızlıklarda epigenetiğin etkisi olduğuna dikkat çeken Herken konuşmasında “Bipolar Bozukluk etiyolojik Çalışmalar : Genetik, Epigenetik bağlamda genler” konularında da bilgi verdi. Sunumun ardından konuk konuşmacı Prof. Dr. Hasan Herken NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’ni gezerek yetkililerden çalışmalar ve uygulamalara ilişkin bilgi aldı. Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Ekim 2012