PSİKOLOG NEŞE ÖZKARSLI SORULARI CEVAPLIYOR

PSİKOLOG NEŞE ÖZKARSLI SORULARI CEVAPLIYOR

Psikolog Neşe Özkarslı soruları cevaplıyor:

Merhaba ben 28 yaşındayım. Çok utangaç bir yapıya sahibim. Bir çok kez denememe rağmen kızlarla bir türlü arkadaş olmayı başaramıyorum. Hoşlandığım bir bayan var. Utandığım için kendisine açılamıyorum. Geçenlerde arkadaşlarımın zoruyla bir randevu evine gittim. Ama başarısız oldum. Çünkü utancımdan kadının yüzüne bile bakamadım. Bunun bir çaresi var mı? Yani utangaçlık tedavi edilebilir mi? Böyle giderse hiç evlenemeyeceğim. Lütfen bana bir yol gösterin.

- İçedönük kişilik özelliğine sahip olmak sosyal ortam içinde zorlayıcı bir durumdur. Bu kişiler zor arkadaş edinirler. Arkadaşlıkları konusunda titiz davranırlar. Az fakat öz arkadaşlıklar kurarlar. Bir kez güvendiklerinde artık hep arkadaşlarına destek ve sadık bir dost olmuşlardır. Kırılgan ve hassas olurlar. Dışadönük kişilik özelliklerine sahip kişilerin aksine daha kolay kırılabilirler ama köklü arkadaşlıkları vardır. Onların dostlukları ömür boyu sürebilir. Sosyal ilişkileri daha derindir. Dışadönük  yapıdakilerin daha yüzeysel ve fazla arkadaşları olur..  Tabii bu bilgiler sadece genellemelere dayanmaktadır. Şunu ifade etmek isterim ki her iki tip karakterinde kendine has olumlu ya da olumsuz tarafları vardır. Önemli olan bu yanlarımızı bilerek kendimizi geliştirme çabasını gösterebilmemizdir.  Sosyal ortamınızı geliştirip arkadaşlık çevremizi genişletmek elinizde olduğunu bilmelisiniz. Bu biraz çaba gerektirir. Karşı cinsle arkadaşlık daha farklı bir iletişim gerektirir. İşin içine cinsellik ve daha farklı özel beklentiler girecek ve farklı bir tutum gerekecektir. Bunun için utanarak ve sıkılarak ta olsa arkadaş olmaktan kaçınmamalısınız. Üzerine giderek sorununuzu çözebilirsiniz.

RUMUZ ÜSK  : Sayın hocam ben dokuz yıllık evli 31 yaşında bir erkeğim. Bir dönem uyuşturucu kullandım. ( EXtasy , esrar ) Ondan sonra aşırı isteksizlik ve ereksiyon sorunum olmaya başladı.  Öpüşürken bile zevk alamıyorum. Eşim çok anlayışlı davranıyor ama nereye kadar. Benim sorunumun çaresi var mı? Varsa hangi uzmana görünmeliyim. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

- Uyuşturucu maddelerin kullanımı isteksizlik ve cinsel soğukluk dediğimiz empotans şikayetlerine neden olabilirler. Ancak ne kadar süreyle ve ne dozajda kullandığınız ve ne kadar süredir kullanmadığınız da önemli bu konuda bilgi vermemişsiniz. Uzun süredir kullanmıyorsanız bile bazı etkileri sürebilir. Bu etkiler ruh sağlığınızı olumsuz etkileyen biçimde gelişebilir. Beyindeki hormonel düzenin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir. Öncelikle ruh sağlığı uzmanına başvurmanızı öneririm.  Depresyon gibi bazı ruhsal problemlerde isteksizlik yaratabilirler. Bazı tetkik ve muayene sonucu tedavi olabilirsiniz.

Rumuz- Acı:  23 yaşında nişanlı bir genç kızım. Sevdiğim kişiyle her  ilişkiye girdiğimde şiddetli bir acı duyuyorum. Ardından beyazımsı, yapışkan bir sıvı geliyor vajinamdan ve kasıklarımda şiddetli bir ağrı hissediyorum. Bunun nedeni ne olabilir?
 

- Ağrılı cinsel ilişki vajinismus yada vajen içinde bir yara olabileceğini düşündürür. Yada bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz.  Eğer bir yara yada enfeksiyon gibi bir rahatsızlığınız varsa bunun bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Tamamen tedavi olduktan sonra cinsel ilişki sırasında hala ağrı hissediyorsanız cinsel birleşme sırasında kendinizi kasıyor olabilirsiniz. Penisin vajinaya girişini engelleyen kaslar zorlandığında ağrı yaparlar. Bazen hiç bu girişe izin vermezler bazen de ağrılı birleşme olur. Yaşadığınız bu evlilik dışı ilişkinin beyniniz tarafından onaylanmamış olabilir ve üzerinde psikolojik bir baskı yaratabilir. Farkında olmasanızda bu nedenle kendinizi psikolojik olarak kasıyor olabilirsiniz.  Bir psikiyatrist değerlendirmesi ve/ veya cinsel terapi ile tedavi olacak bir durumdur. Rahatsızlığınızı hafife almadan kısa zamanda tüm bu değerlendirmelerden geçmenizi ve tedavi olmanızı öneririm.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.