PSİKOLOJİK DANIŞMA SEMİNERİ

DHA

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği, Emniyet Teşkilatı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Semineri Antalya'da başladı.

Seminerde konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılınç, “Polis memurlarının, grip, karın ağrısı, baş ağrısı olduğunda doktora koştukları gibi, ruhsal sıkıntı duyduğunda da psikoloğa gönüllü gitmeleri lazım. Bu ortamı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen seminerin ilk gününe Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılıç, Personel Daire Başkan ve Başkan Yardımcısı ile Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz başta olmak üzere emniyet teşkilatında çalışan psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışmandan oluşan 120 ruh sağlığı uzmanı ekibi katıldı. Seminerde konuşan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan Kılıç, “Polis memurlarının, grip, karın ağrısı, baş ağrısı olduğunda doktora koştukları gibi, ruhsal sıkıntı duyduğunda da psikoloğa gönüllü gitmeleri lazım. Bu ortamı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen seminerle teşkilattaki ilgili birimlere yapılan müracaatlarda yaşanan sıkıntıları aşmayı çalıştıklarını söyleyen Kılınç, psikologların illerinde kendilerine has geliştirdikleri uygulamaların da bu seminerde değerlendirileceğini belirtti. Kılınç, çeşitli üniversitelerden 5 öğretim üyesinin uzmanları eğiteceğini, uzmanların da illerinde kendilerine müracaat eden personele destek vereceğini kaydetti.

Yapılacak değerlendirmelerin ardından yeni personel, psikolog ve uzman alımına gideceklerininde altını çizen Mustafa Doğan Kılınç, “Polisimizin kendisiyle, ailesiyle ruhsal yapısının sağlam, güvenli olması, hizmetini olumlu yönde etkileyecektir, milletimize hizmette daha verimli, faydalı olacaklardır diye düşünüyoruz. 81 ilimizde psikolojik danışmanlık ve rehberlik büromuz var. Ayrıca bütün meslek yüksekokulları, polis eğitim merkezleri, polis koleji ve polis akademisinde bürolarımız var. Bu uzmanlar oralarda görevliler. Büroları açtık, ancak personel eksiğimiz var, tamamlamaya çalışacağız. 'Psikoloğa gidersem, ruhsal bozukluğum olduğu kanısına varılırsa, amirlerim bana görev vermez. Emniyet hizmetlerinden dışlanırım' kaygısı var. Bütün çabalarımız bu kaygıyı yenmeye yönelik. Personelimiz öncelikle kendi iradeleriyle ve istekleriyle bu birimlere gitmeli. O yönde çalışıyoruz. 'Gidiyorlar mı?' derseniz, gitmiyorlar, az gidiyorlar” diye konuştu.

Emniyet Teşkilatı 5 gün sürecek olan seminerde, personelde temel psikolojik danışmanlık ve rehberlik becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.