PSİKOLOJİK ETKİSİ BÜYÜK

A.A

İthal edilen et miktarının henüz çok düşük olduğu ancak  psikolojik etkisinin büyük olduğu açıklandı.

Antalya Veteriner Hekimler Odası  Başkanı Muammer Saygılı, Türkiye'de bir yılda tüketilen et miktarı  düşünüldüğünde, ithal edilen et miktarının henüz çok düşük olduğunu ancak  ithalatın psikolojik etkisinin büyük olduğunu söyledi.

Saygılı, Türkiye'de resmi rakamlara  göre yılda 500 bin ton et tüketildiğini, kaçak kesimlerin de eklenmesi halinde bu  rakamın 800 bin tonu bulabileceğini kaydetti. Bu miktar göz önüne alındığında ilk  ithal hayvanların geldiği Haziran ayının başından bu yana ithalat rakamlarının  henüz çok düşük olduğunu ifade eden Saygılı, ithalatın, başta üretici olmak üzere  toplum üzerinde yarattığı psikolojik etkinin ise çok büyük olduğunu ifade etti.  Saygılı, “Üretici, (Bizim ürettiğimiz et elimizde kalacak. Et fiyatlarında çok  ani düşüşler olacak, elimizdekini zararına satmak zorunda kalacağız) diye  düşünerek damızlık düvelerini kesmeye başlıyor” dedi.

Saygılı, kırmızı ette arz ve talep dengesini sağlamak yerine tüketiciye  yansıyan fiyatları ithalatla düşürmeye çalışmanın geçici bir çözüm olduğunun  görüldüğünü iddia ederek, “Et fiyatlarında 2-3 liralık düşüş oldu. Sonra yeniden  yükseldi. Bu her ithalatta tekrarlanacak” diye konuştu.

Et fiyatlarının yükselişindeki asıl nedenleri bir kenara bırakıp  ithalatla sorunu çözmeye çalışmanın yanlış olduğunu kaydeden Saygılı, sözlerini  şöyle sürdürdü:

“Bu, Türkiye'de terörden daha büyük tahribat yaratır. Terörün bitmesi  için çözüm yolları aranıyor ve yakında bulunacaktır ama et üretimi durursa, buna  bir çözüm bulamazsınız. Yani bittiği noktadan tekrar geri dönüş mümkün değil.”

Türkiye;deki işletmelerin yüzde 99'unun küçük aile işletmeciliği  olduğunun altını çizen Saygılı, bu küçük aile işletmeciliği yapan üretici başka  bir yerde istihdam edilemezse işsiz sayısının artacağını, toplumsal huzursuzluğun  ortaya çıkacağını savundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.