PSİKOLOJİK MÜDAHALE

ANKA

Bakanlık, acil servisler içinde intihar girişiminde bulunanlar ve yakınları için psiko-sosyal destek birimleri oluşturduklarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, 49 il'de 97 hastanede bulunan bu birimlerde görevli psikologların intihara teşebbüs eden ya da kriz geçiren bireylerin yanı sıra yakınlarına da müdahalede bulunduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, acil servisler içinde intihar girişimlerine psiko-sosyal destek ve krize müdahale programının uygulandığını belirterek, "49 ilimizde şu anda 97 hastanemizde psiko-sosyal destek ve krize müdahale birimleri aciller içerisinde açıldı. İntihar girişimleri ve krizler olduğunda, yakınlarını kaybetme gibi travmalar bu birimlerde ele alınıyor" dedi. Buzgan, ayrıca alkol ve madde bağımlılığı olan kişilerin de buralardan tedavi merkezlerine yönlendirildiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Burada hekimler, psikologlar görevli. Çünkü intihar girişimi olan kişilerin bir kısmı madde bağımlılığı olanlar. Burada ayrıca onlara da bir hizmet veriliyor. Hem intihara teşebbüs eden kişiler hem de bunların yakınları ile ilgileniliyor. Daha çok krize müdahale tarzında olduğu için devam eden eğitimleri ya da sağlıkla ilgili sorunları için ilgili psikiyatriye yönlendiriliyor."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.