PSİKOLOJİNİZE DİKKAT

Anneyizbiz

Sürekli ofis ortamında ve oturarak çalışanlar bu haber tam size göre. Yakalanacağınız hastalıkları okuyun öğrenin.
 

Hep aynı pozisyonda kalma, bilgisayar ekranları, klavyeler, el bileği ve parmak eklemlerine aşırı yüklenmeler, stres, takdir edilmeme, ortamın ısı, ışık, nem ve konfor yönünden uygunsuzluğu, büroda çalışanlarını olumsuz yönde etkiler.

OFİS ÇALIŞMALARI HANGİ HASTALIKLARA SEBEP OLUR?

KAS–İSKELET SİSTEMİ


Kaslar kullanılmamaya bağlı zayıflamakta ve vücudun tüm yükleri iyi emmeden ve dengelenmeden kemik ve eklemlere binmektedir. Buna bağlı olarak sırt, bel ağrıları, boyun ve bel fıtıkları, öncelikle dizlerde olmak üzere kıkırdak aşınmaları sıktır. Sürekli klavye kullanmaya bağlı dirsek, ön kol ve el bileğinde adale hastalıkları sıktır. İleri yaşlarda osteoporoz olabilir.

DOLAŞIM SİSTEMİ

Sürekli stres yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları (kalp krizi gibi) yaşanabilir. Ek olarak azalmış bedensel aktivite ve aşırı beslenme sonucu yüksek kolesterol seviyeleri gibi kan biyokimyası bozuklukları da kalp ve damar hastalıklarında çok önemlidir.

PSİKOLOJİ

Sürekli stres hali insanlarda depresyon, öfke, mutsuzluk, uyumsuzluk gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.

Büro çalışması ayrıca gözden, mide barsak, mesane ve idrar yollarına kadar birçok rahatsızlığa neden olur.

YAPILMASI GEREKENLER

Düzenli fiziksel aktivite, bioritme uygun çalışma, uyuma ve dinlenme, lifli beslenme, rafine gıdalardan ve katkı maddelerinden uzak durma, sosyal gruplara üye olma, çevresiyle ilişkilerini iyi tutma faydalı olacaktır.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.