PSİKOPATLARIN BEYNİ HASARLI

Milliyet

Cinayet, ırza geçme ve benzeri gibi ağır suçları işleyen psikopatların beyin yapılarının, normal insanlarınkinden farklı olduğu belirlendi.

İngiliz bilim adamlarının çalışmaları sonucunda, bu kişilerin beyinlerinin duygularla ilgili bölümü (amygdala) ile dürtüleri ve karar almayı yöneten bölümü (orbitofrontal cortex) arasındaki "bağlantıların" hatalı olduğu belirlendi. Bu iki bölümün psikopatlarda farklı olduğu biliniyordu, ancak aralarındaki bağlantının "hasarlı olduğu" ilk kez ortaya kondu. Bu da, “DT-MRI” adı verilen yeni bir tarama yöntemi sayesinde mümkün oldu.

Cinayet, seri katil, ırza geçme, boğma gibi ağır suçları işleyen kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, iki önemli beyin bölümünü birbirine bağlayan yollarda "çukurlar olduğunu", psikopat olmayanlarda ise "bu yolların" iyi durumda olduğunu ortaya koydu. Çalışmaya ilişkin makale, Molecular Psychiatry adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Londra'daki King's College Hastanesi Psikiyatri Enstitüsü'nden Dr. Michael Craig, yeni bulgunun, psikopatların tedavisinde yeni olanaklar sunacağını ifade etti. Çalışmanın, beynin iki kısmı arasındaki bağlantıların nasıl, ne zaman ve neden tahrip olduğunu ortaya koymadığını da kaydeden Craig, "Şimdi en ilginç soru, bu çukurların doğuştan mı geldiği, yoksa sonradan mı oluştuğu" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.