PSİKOTERAPİNİN ÖNEMİ

İlyas Uğur Canbolat

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psk. Aynur Sayım anlatıyor:

Çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan psikiyatrik ve psikolojik sorunlarda gerekli durumlarda çocuk-ergen psikiyatristi yardımı yanında, psikoterapinin çok önemli bir yeri var.

Psikoterapinin içeriği çocuğun ihtiyacı olan alanlarda yapılan programı içermektedir.

Örneğin “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu “ olan bir çocuk için, özel eğitim , dikkat eğitimi ( r.c. ), öğrenme teknikleri , davranış çalışmaları, dürtü kontrol çalışmaları,stres yönetimi ( neurobiofeedbeck çalışmaları –vaka için uygunsa ), kişilik gelişimi, sosyal beceri öğretimi( iletişim, empati, sorun çözme ) , vb…gibi çalışmalar yapılırken,

Obsesif Kompulsif Bozukluk için, yine kişilik gelişimi, sosyal beceri öğretimi dışında bilişsel-davranışçı teknikler uygulanır.Kişinin takıntılarına yönelik farkındalık sağlanır ve birtakım ödevler verilir. Yetişkin psikoterapisinden farklı olarak, aile ve okulun danışmanlığı ve eğitimi de ön plandadır ve destekleyici olmalıdır.Bu işbirliğinin sağlanamadığı vakalarda sınırlı gelişme sağlanabilmektedir.

Psikoterapi; bir yandan psikiyatrik rahatsızlığın tedavisi için , bir yandan da soruna neden olan durumları ortadan kaldırarak, sorunların tekrar yaşanmasını engellemek amaçlıdır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Temmuz 2009