PSİKOYORUM DA BU AKŞAM SAÇ KOPARMA HASTALIĞI KONUŞULACAK

PSİKOYORUM DA BU AKŞAM SAÇ KOPARMA HASTALIĞI KONUŞULACAK892. kez ekrana gelen Psikoyorum programının bu akşam konukları NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Dr. Gökben Hızlı Sayar ile  Dr. Hüseyin Bulut olacak.

Saç koparma hastalığı bilinenin aksine toplumda çokça yaşanan bir rahatsızlıktır. Bu hastalık kişiyi saçlarını ya da kıllarını yüzey derisinden ayıracak şekilde çekmeye zorlayan bir saplantıdır. Karşı konulamaz bir dürtü olarak tanımlanan bu hastalığın tıptaki adı trikotillomanidir.

Bu kişiler saçlarını kopardığı gibi kaş ve kirpikte koparabilirler. Vücut kıllarını yolma davranışını gösteren kişiler toplumda kendilerini rahat hissedemezler. Bu davranış öncesinde kendilerini rahatsız eden bir gerginlik yaşarlar.

Kendini saç yolma davranışından alıkoyamayan kişilerin başlarında bir süre sonra ciddi açıklar oluşmaya başlar. Bu durumda kişi de farklı sorunların oluşmasına zemin oluşturabilmektedir. Saç yolma davranışından kendini alıkoyamayan kişilerin bir kısmı bu kopardığı kılları yutabilmekte ve devam etmesi halinde bağırsakta sorunlar yaşamaktadırlar.

Bazı kıl koparma hastaları da kendi saç, kaş veya kirpiklerini değil evde bulunan halıların ve oyuncakların kıllarını koparmaktadırlar. Erkeklerde bıyık ve sakal koparma şeklinde kendini gösteren bu hastalık tedavi edilmediğinde hangi psikiyatrik hastalıkların eşlik ettiği, kişiye nelere mal olduğu, hastalığı tetikleyen faktörlerin neler olduğu, hangi yaşlarda daha çok görüldüğü, kadın ve erkeklerde nasıl seyrettiği ve nasıl tedavi edildiği pek çok sorunun cevabının aranacağı Psikoyorum’da izleyiciler telefonla programa bağlanabilecekler ve SMS ile sorularını yönlendirebilecekler.

Programın sunuculuğunu Uzman Psikolog Yıldız Burkovik, yapımcılığını Ersin Turan, koordinatörlüğünü Uğur İlyas Canbolat yapıyor. Psikoyorum bu gece saat 00.15 de SKY TURK’te canlı ekrana geliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.