Rafine Şeker Nedir?

Rafine şeker alımı obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı hastalıklara yol açar. Rafine şeker şeker, meyveler, sebzeler, süt ürünleri, tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar dahil olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur.

Rafine Şeker Nedir?

Rafine şeker hızla metabolize olur ve bu da kan dolaşımında glikoz ve insülin seviyelerinin ani bir şekilde yükselmesine (veya "ani yükselmeye") neden olur. Rafine şekerler gıdalara lezzet katmak için kullanılır, ancak aynı zamanda reçel ve jölelerde koruyucu görevi görebilir veya turşu ve ekmek gibi gıdaların mayalanmasına yardımcı olur. Ayrıca genellikle alkolsüz içecekler ve dondurma gibi işlenmiş gıdalara da eklenir. Rafine şekerler, çay şekeri, meyveler, sebzeler, süt ürünleri, tahıllar ve hatta kabuklu yemişler ve tohumlar dahil olmak üzere birçok gıdada doğal olarak bulunur. Sofra şekeri ve HFCS gibi şekerler, şeker içerdiğinden şüphelenmeyeceğiniz pek çok gıda da dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda mevcuttur.

Vücudunuz şekeri yakıt olarak görür. Şeker içeren herhangi bir şey yediğinizde veya içtiğinizde, vücudunuz bu şekeri glikoza dönüştürür. Bu glikoz daha sonra vücudunuzun hücrelerine iletilir ve burada enerji olarak kullanılır. Bununla birlikte, çoğu insan enerji olarak yakabileceklerinden çok daha fazla şeker tüketir. Bu, kilo alımına ve diş çürümesine yol açarken, kardiyovasküler hastalık ve diyabet gibi çeşitli sağlık durumlarının riskini artırır.

Doğal olarak oluşan şeker vücut için herhangi bir tehdit oluşturmaz ve buradaki asıl suçlu sadece rafine şekerdir. Rafine şekerler, diyabet ve kalp hastalığı gibi daha ciddi durumlar için risk faktörleri olan obezite ve aşırı karın yağı gibi çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.  Rafine şeker vücut tarafından hızla parçalanır ve kan şekerinizin aniden fırlamasına neden olur ve bunu kaçınılmaz olarak bir çöküş izler.

Rafine şeker sofra şekeri ve yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) olarak ikiye ayrılır.

SOFRA ŞEKERİ

Sakaroz olarak da bilinen sofra şekeri, tipik olarak şeker kamışı bitkilerinden veya şeker pancarından çıkarılır. Şeker üretim süreci, şeker kamışı veya pancarın yıkanması, dilimlenmesi ve şekerli suyunun çıkarılmasını sağlayan sıcak suda ıslatılmasıyla başlar. Daha sonra meyve suyu süzülür ve daha sonra yıkanan, kurutulan, soğutulan ve şekerine paketlenen şeker kristallerine dönüştürülen bir şuruba dönüştürülür.

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU (HFCS)

Yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) bir tür rafine şekerdir. Mısır önce mısır nişastası yapmak için öğütülür ve daha sonra mısır şurubu oluşturmak için işlenir. Daha sonra şeker fruktoz içeriğini artıran ve sonuçta mısır şurubunun tadını daha tatlı hale getiren enzimler eklenir. En yaygın tür, %55 fruktoz ve %42 glikoz içeren HFCS 55'tir.

Özellikle HFCS ile zenginleştirilmiş gıdalar, vücudunuza ne zaman yemek yemeniz ve ne zaman durmanız gerektiğini bildiren bir hormon olan leptine karşı direnç kazanmanıza neden olabilir.

RAFİNE ŞEKERİN ZARARLARI

-Obezite

- Karaciğer sorunları

- Karın yağı oluşumu

- İnsülin direnci

- Yüksek tansiyon

- Diyabet

- Halsizlik

- Yorgunluk

-Kalp hastalıkları

- Yüksek tip 2 diyabet

-Depresyon

-Bunama

- Belirli kanser türleri

RAFİNE EDİLMEMİŞ ŞEKERLER, SAĞLIKLI ŞEKERLER HANGİSİDİR?

Rafine edilmemiş şeker, doğal haliyle şekerdir. Hindistan cevizi veya hurma gibi meyvelerden elde edilen melas ve doğal şekerlerin tümü rafine edilmemiş şeker olarak kabul edilir. Rafine edilmemiş şekerler daha fazla suya sahiptir, bu da enerjiyi rafine şekerden biraz daha yavaş saldıkları anlamına gelir.

ÇOK FAZLA RAFİNE ŞEKER TÜKETTİĞİNİZİN BELİRTİLERİ:

-İsteksizlik

- Sürekli yorgunluk

- Baş ağrısı

- Sinirlilik

- Sürekli uyku hali

 - Mide bulantısı

- Tükenmişlik

- Öfke

RAFİNE ŞEKER İÇEREN YİYECEKLER HANGİLERİDİR?

- Alkolsüz içecekler

- Hazır meyve suları

-Kola ve asitli içecekler

-Hazır reçeller

-Sürülebilir peynirler

- Hazır kekler

- Çeşniler

- Soslar. Örneğin 100 gr tatlı ve ekşi kızartma sosunda yaklaşık 20.2 gr şeker vardır.

- Ketçap

- Mayonezler

- Fast foodlar

- Hazır meyveli yoğurtlar

- Konserveler

- Hazır çorbalar

- Az yağlı yoğurtlar. Az yağlı yoğurdu tercih etmenin yağ ve kalori açısından daha sağlıklı bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz, ancak  100 gr az yağlı yoğurtta kabaca 19 gr rafine şeker bulunur.

-  Sade çikolatalar

- Çikolatalı bisküviler

-  Hububatlar

-Corn Flakes

- Kahvaltılık gevrekler. Örneğin 100 gr buzlu mısır gevreğinde 37 gr şeker vardır.

- Hazır Dondurmalar. Özellikle 100 gr çikolatalı dondurma yaklaşık 20.5 gr şeker içerir.

HİNDİSTAN CEVİZİ ŞEKERİ

Hindistan cevizi şekeri, hindistan cevizi hurmasının özünden yapılır. Esmer şekere benzer bir tadı vardır, ancak glisemik indeksi çok daha düşüktür, bu da kan şekerinizi beyaz şeker gibi yükseltmeyeceği anlamına gelir. Vücudun glikoz emilimini azaltmasına yardımcı olabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ NEKTARI

Hindistan cevizi hurma çiçeğinden elde edilen bir tatlandırıcı hindistancevizi nektarıdır. Düşük glisemik indeksin bariz faydalarının yanı sıra, hindistancevizi nektarı amino asitler, vitaminler ve mineraller içerir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Şubat 2022