Ramazan'da tüp bebek tedavisi olur mu?

Ramazan ayında uzun süren açlık, tüp bebek tedavisi gören hastayı olumsuz etkileyebiliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum  Uzmanı Opr. Dr. Tolga Ecemiş, Ramazan ayında uzun süren açlığın tüp bebek  tedavisi gören hastayı olumsuz etkileyebileceğini belirterek, “Hastalar, Ramazan  ayı süresince oruç tutmayacaklarsa tüp bebek tedavisi yapılabilir” dedi.

Ecemiş, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin Ramazan ayının gelmesiyle  tüp bebek tedavisini ertelediklerini belirtti.

Yaklaşık 15-20 gün süren tüp bebek tedavisinin, anne adayının reglinin 2.  gününde başlaması gerektiğini ifade eden Ecemiş, bu tedavi sırasında hastaya her  gün yumurtaları uyaran hormon iğneleri enjekte edildiğini, gün aşırı da  ultrasonda yumurtaların ne kadar büyüdüğünün kontrol edildiğini anlattı.

Uygun boyuta ulaşan hastanın yumurtalarının anestezi yapılarak  toplandığını, bu işlemin ardından baba adayının spermlerinin mikroenjeksiyon  yöntemiyle enjekte edildiği embriyoların transfer edilmesi için 2-5 gün  beklendiğini kaydeden Ecemiş, şunları söyledi:

“Bu süreçte iğne ve ilaç kullanıldığı, ultrasona girildiği için oruç  tutamayacağını düşünen hastalar, Ramazan ayında tüp bebek tedavisini erteler.  Ramazanda uzun süren açlık, tedavideki hastayı olumsuz etkileyebilir. Hasta, kan  şekerindeki düşmeye bağlı olarak halsizlik, asabiyet, baş dönmesi ve baş ağrısı  gibi problemlerle karşılaşabilir. Hastalar, Ramazan ayı süresince oruç  tutmayacaklarsa tüp bebek tedavisi yapılabilir. Hasta, hem tüp bebek tedavisi  görüp hem de oruç tutuyorsa iğneleri ve ilaçları iftardan sonra yapması  önerilir.”

Ancak, yumurtaların toplanacağı gün, anestezi alacağı için hastaya oruç  tutamayacağının bildirilmesi gerektiğini ifade eden Ecemiş, oruç tutan çiftlerde  yumurta ve sperm kalitesindeki değişikliklere ilişkin de şu bilgileri aktardı:

“Ramazan ayı, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sigara, alkol gibi  olumsuz alışkanlıklardan kurtulması için bir fırsat olabilir. Ramazanda bir gün  içinde en az iki öğün yemek yenildiğinden, dengeli beslenilirse vücudun ihtiyacı  olan kalori, protein ve vitamin miktarı yeterince karşılanabilir. Bu nedenle  sperm ve yumurta kalitesinde azalma olacağı endişesi yersizdir. Ramazanda oruç  tutmak, yumurta ve sperm kalitesini düşürmez.”

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Mayıs 2020Yayınlanma Tarihi:15 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.