Ramazan'da ağzınız kokmasın

Ramazan'da ağzınız kokmasın! Ağız kokusunu önlemek için neler yapmalı? Tüm gün süren açlık ve sıvı tüketiminin azlığı, oruçluyken ağızın kokmasına neden oluyor. Peki nasıl önlenir?

Tüm gün süren açlık ve sıvı tüketiminin azlığı, oruçluyken ağızın kokmasına neden oluyor. Bu durum hem oruç tutan kişiyi hem de çevresindekileri rahatsız ediyor. Oruç sırasında oluşan ağız kokusunu önlemenin yolu ise sıvıyı yutmamak kaydıyla dişleri fırçalamaktan geçiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, Ramazan’da ağız bakımı için önerilerde bulundu.

Fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusu meydana gelebiliyor. Ağız kokusunun yüzde 87’sinin dilden ve/veya dişeti iltihabından kaynaklandığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, “Ramazanda oruç tutanların büyük derdi olan ağız kokusunu yenmek için uygulanacak basit yöntemlerle ağız kokusu sıkıntı olmaktan çıkabilir” dedi.

Oruç sırasında oluşan ağız kokusunu önlemek için dişleri fırçalamanın önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Alper Çıldır, “Oruçluyken diş fırçalamanın hiçbir sakıncasının olmadığı din adamları tarafından da defalarca onaylanmıştır. Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için oruçluyken yutmamak kaydıyla diş fırçalamanın oruca bir zararı bulunmamaktadır” dedi.

 Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Alper Çıldır, Ramazan’da ağız bakımı için önemli önerilerde bulundu;

 - Orucunuza başlamadan önce ve orucunuzu açtıktan sonra dişlerinizi mutlaka iki dakika fırçalayın
- İftar ve sahurda uygun yiyecek ve içeceklere tarçın katın
- Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin
- Lokmalarınızı iyi çiğneyin
- Yemeğin yanında limonlu su için
- Dişlerinizi fırçalarken dil sırtını ve yanak içlerinizi fırçalayın
- Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi ve ağız gargarası kullanın

Hürriyet


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Nisan 2021Yayınlanma Tarihi:28 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.