RAPOR: FDA TÜTÜN KULLANIMINI SERT BİÇİMDE DÜZENLEDİ

RAPOR: FDA TÜTÜN KULLANIMINI SERT BİÇİMDE DÜZENLEDİYılda 490.000 Amerikalının sağlığını tehdit eden tütün kullanımı ile ilgili ABD hükümetince bilimsel bir dizi önerilerde bulunuldu.

Tıbbi Enstitü'nün raporuna göre FDA sigara kullanımını ve satılmasını da tıpkı ilaçlar gibi kontrol altında tutmalı. Hükümete sağlıkla ilgili önerilerde bulunan uzmanların görüşüne göre, sigara kullanımını artık toplum sağlığı için sorun olmayacak düzeye inene kadar azaltmak gerekli.

Rapora göre, sadece katı önlemler yardımcı olabilir. Bunlar şu şekilde sıralanmış:

  • Tüm sigara şirketleri sigarayı bırakma programlarını karşılamalı.
  • Sigara satan yerler, tıpkı alkol satan yerler gibi ruhsata bağlanmalı.
  • Sigara üzerindeki verginin pekt başına 2 dolara kadar çıkarılması, sigarayı azaltmanın etkili bir yoludur.
  • Ev dışı tüm kapalı alanlarda sigara kullanımı yasaklanmalı.

ABD senatosu ve başkanlığı tütün ürünleri satımına ait esasları düzenleme yetkisini FDA'ya vermek için ilk adımları attılar.

Raporlar, sigaranın ABD'de sebep olduğu ölüm sayısının AIDS, alkol, kokain, eroin, cinayet, intihar, araba kazaları ve yangınların sebep olduğu ölümlerin toplamından daha fazla olması sebebiyle çok önemli bir konu olduğunu vurguluyor. Eğer sigara kulanımına devam ederlerse ABD'deki 44,5 milyon erişkin sigara içicinin yaklaşık yarısının erken öleceği ifade ediliyor. Şu an ABD'de yetişkinlerin %21'i sigara içiyor.
Virginia Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Richard Bonnie, komite başkanı olarak sadece hükümetin alacağı önlemlerin bu oranı düşürebileceğini belirtiyor. Ancak tütün firmalarının oluşturduğu lobinin baskısıyla alınan önlemlerin kısıtlandığı, tıbbi enstitünün güçlü çağrısı ile senato ve başkanlığın harekete geçebileceği bildiriliyor.


KAYNAK:
USA Today 25 - 28 Mayıs
RAPOR: FDA TÜTÜN KULLANIMINI SERT BİÇİMDE DÜZENLEDİ 2Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.