REFERANDUM DEĞERLENDİRMESİ

ANKA

Referandumu psikologlar oy kullanacakların psikolojisini tahlil etti.  İşte uzmanların gözünden referandum.

 


"Hayırcılar, halkoylamasını muhalif bir hareket olarak görürken, hiç de hoş olmayan bir kaygı içindeler. Evetciler ise büyük bir duygusal bağlılığı yineliyor" derken, referandumun tarihi ile dini duyguların yoğun yaşandığı orucun ardından gelen bayram tatilinin oy kullanımını da ciddi şekilde etkileyeceğini açıkladılar.


Yoğun ve derin bir toplumsal psikolojik süreçten geçildiğinin altını çizen uzmanlar, "Sokaklarda ve dolmuşlarda bile gündemin yaşam kaygısından sıyrılıp, büyük oylamaya döndüğü bu zaman diliminde; İçinden geçtiğimiz bu derin zaman diliminde adeta toplumsal bir transta olduğumuzu görüyoruz. İnsanların; okuyup ne olduğunu anlamak yerine duygusal bir süreçten geçtiğini şaşkınlıkla izliyoruz. Oy verenlerden "Hayırcılar, halkoylamasını muhalif bir hareket olarak görürken, hiç de hoş olmayan bir kaygı içindeler. Evetciler ise büyük bir duygusal bağlılığı yineliyor" denildi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.