REHA-COM NEDİR?

NP Grup

REHA-COM (zihinsel eğitim) nedir? Hangi vakalarda ve kimlere uygulanabilir. Ne işer yarar. İşte merak ettikleriniz.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzm. Psk. Aynur Sayım anlattı:

Birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalık sürecinde bilişsel süreçler de, dikkat becerilerinde bozukluklar ortaya çıkmakta ve bu durum , kişinin günlük yaşam aktivitelerini, mesleki performansını ve dolayısıyla yaşam kalitesini düşürmektedir.Örneğin depresyonda unutkanlıklar, dikkat hataları, motivasyon eksikliği, dolayısıyla öğrenmenin beklenen düzey ve zamanda gerçekleşmemesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.Yine dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda çocuk, dikkatini sürdürmekte zorlandığı için zeka düzeyi normal veya üzeri olsa dahi, okul başarısızlığı ve dürtülerini kontrol etmekte zorlandığı için uyum sorunları yaşayabilmektedir.

Reha-com, zihinsel eğitim anlamında , psikoterapinin bir parçası olarak tedavi amacıyla kullanılmaktadır.Bilgisayarlı rehabilitasyon programıdır.Viyana test sisteminin bir parçasıdır.Bu program, kişinin günlük yaşamında , mesleki etkinliklerinde , çocuğun,okul ve günlük yaşamında oluşan performans kaybını azaltmayı ve tedavi sürecinde psikoterapi ile eşgüdümlü olarak veya tek başına kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.Yaptığımız çalışmalar, nörolojik ve psikiyatrik rahatsızlıklarda ve ayrıca, bir bozukluk söz konusu olmadığı durumlarda da kişinin dikkat ve konsantrasyonunu geliştirme,,,düşünce süreçlerini hızlandırma, kişinin kendi farkındalığını kazanması, öğrenme tekniklerini öğrenme, dürtü kontrolü gibi konularda oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Beyin 'Check Up' programı dahilinde önce kişinin anlama-kavrama, dikkat ve bellek gibi bilişsel işlevlerdeki performansı bilgisayarlı testlerle ölçülür. Beyin biyoelektriksel aktivitesindeki düzensizliği saptamak amacıyla Kantitatif EEG çekilir ve sonuçlar değerlendirilir.

Beynin modüler sistemle çalıştığı göz önüne alınarak en sorunlu alanlar belirlenir. Aşağıdaki “Bilgisayarlı Eğitim Modülleri” ile tedaviye başlanır. Program ortalama 6 ay sürer.Bu süre, hastalığın derecesi, tedavinin seyri, seans sıklığı, kişinin motivasyonu ile değişken olabilmektedir. Programın sonunda zihinsel performansın ne ölçüde arttığı gerekirse testlerle tekrar ölçülür.

Reha-com programları-

1
Attention & Concentration
 (Dikkat ve Konsantrasyon)
 2
 Divided Attention
 (Bölünmüş Dikkat)
 3
 Vigilance
 (Uyanık-Tetikte olma)
 4
 Topological Memory
 (Alansal Bellek)
 5
 Verbal Memory
 (Sözel Bellek)
 6
 Memory for Words
 (Sözcük-Kelime Belleme)
 7
 Physiognomic Memory
 (Yüz-Sima Belleme )
 8
 Logical Reasoning
 (Mantıklı Akıl Yürütme)
 9
 AKRE
 Akustik Tepki
 10
 BILD
 Şekil Hafızası
 11
 EINK
 Alışveriş
 12
 EXPL
 Keşif
 13
 KONS
 Görsel - Yapısal Yetenekler
 14
 PLAN
 Bir Günü Planlama
 15
 RAUM
 Uzay Operasyon
 16
 WISO
 Görsel - Motor Koordinasyon
 
Reha-com tek başına veya gereken durumlarda psikiyatrik tedavi ile birlikte de kullanılabilmektedir.

1- Reha-com programı kişiye özeldir…….Kişinin sosyo-kültürel düzeyi, geliştirilmesi gereken becerisine uygun programlar seçilerek, çalışmalar,,, o kişi için belirlenen hedefe yönelik olarak, dikkat süresi, motivasyonu da dikkate alınarak belirlenen sürelerde ve çalışma programına uygun yapılmaktadır.Hedef çalışma süresi 30 dk. dır.Bu süre kişiye özel azaltılabilir veya artırılabilir.

Her çalışmada , basitten daha zora doğru zorluk seviyeleri vardır…Çalışmaya , kişinin durumuna en uygun zorluk seviyesinden başlanabilir.

2- Feedback ( geribildirim ) …Seans,, psikoloğun da katılımıyla yapılır.Hem çalışma içeriği, hem de kişinin verdiği tepkiler ve tutumlarla ilgili geribildirimler , tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır..

3- Vaka nın kontrolü…..Her seans kaydedilir ve bir çıktısı kişiye verilir…Her aşamada elde edilen sonuçların kaydedilmesi terapist ve danışanın süreci ve gelişmeleri takip ve kontrol etmesi açısından katkı sağlamaktadır.

4- Esneklik---Aynı seansta değişik bilişsel boyutlar ele alınıp çalışma çok yönlü yapılabilmektedir…..Örneğin, sürekli dikkat, sözel hafıza , akıl yürütme çalışmaları birlikte uygulanabilmektedir…..

5- Kullanım kolaylığı : Reha-com için özel olarak hazırlanmış tepki panelinin kullanımı klavyeye oranla daha kolaydır.Bu, danışanın uyumunu sağlamaktadır.

6- Reha-com uygulamaları için belirgin bir rahatsızlık olmasından öte, stres yönetimi, günlük performansı artırma isteği, sınavlara hazırlık ve öğrenme tekniklerini öğrenme gibi amaçlarla da kullanılmaktadır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Kasım 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.