RENKLERİN DİLİ ANLATILDI

DHA

Renkleri kullanarak verilmek istenen mesajın etkisini arttırılabiliriz ya da azaltabiliriz. Bunları biliyor muydunuz?

EGE Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr Şebnem Soygüder Ege Üniversitesi 50'nci Yıl Köşkü'nde ‘Renkler Konuşabilseydi’ adlı bir konferans verdi. Yrd.Doç.Dr. Soygüder, “Renkleri kullanarak verilmek istenen mesajın etkisini arttırılabiliriz ya da azaltabiliriz” dedi.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin (İFOD) üyesi olan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Şebnem Soygüder ‘Renkler Konuşabilseydi’ konulu konferansta, katılımcılara renklerin fizyolojik ve psikolojik anlamlarıyla bireylere etkisinden söz etti. Tüm renklere insanoğlunun birtakım anlamlar yüklediğine değinen Yrd.Doç.Dr. Soygüder, “Rengin de semboller gibi arkatipik özellikte olduğunu düşünüyorum. Bilince yerleşen bu anlamlar gelecek nesillere aktarılmaktadır. Renklerin çoğu zaman evrensel ya da ulusal, bölgesel boyutta aynı şeyleri ifade edebildiğini görüyoruz” dedi.

Rengin; türü, doygunluk değeri ve parlaklık değeri olmak üzere üç temel niteliği olduğunu belirten Yrd.Doç. Dr. Soygüder, sözsüz iletişimde, kişilerarası iletişimde ve medya ürünlerinde iletişimi sağlayan en önemli araçlardan biri olduğunu ifade etti. Renklerin psikolojimizi etkileyerek satın alma isteğimizi de yönlendirdiğine değinen Yrd.Doç.Dr. Soygüder, “Kurum ve kuruluşların amblem ve logolarında en dikkat çekici renk olan kırmızının çokça kullanıldığını görmekteyiz. Bu renk diğerlerinden daha çabuk göze çarpar. Hafızadan da kolay kolay silinmez. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir” dedi.

Yrd.Doç.Dr. Şebnem Soygüder mavinin huzuru, beyazın saflığı, kırmızının dikkat çekiciliği, sarının mutluluğu, yeşilin doğallığı ve güveni yansıttığına, ancak farklı kültürlerde farklı anlamlar da içerebileceğine dikkat çekti. “Renkleri kullanarak verilmek istenen mesajın etkisini arttırılabiliriz ya da tam tersi azaltabiliriz. Reklam veya tanıtım fotoğrafçıları pasif düzenlemeyle renkleri doğru kullanarak, mesajı en etkili şekilde verirler” diyerek renklerinde tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Yrd.Doç.Dr. Soygüder, “Renklerin fizyolojik, optik özelliklerinin yanısıra psikolojik özellikleri de vardır ve verilmek istenen mesajın etkisini arttırmaktadırlar. Mesajın doğru iletilmesini istiyorsak renkler de tartışılmalıdır” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.