Resim tutkuları hastalığı unutturuyor

Aydın'da kanser tedavisi gören 6 kadın, yakalandıkları amansız hastalığın etkisinden resim tutkusuyla uzaklaşmaya çalışıyor.

Aydın'da kanser tedavisi gören 6 kadın, yakalandıkları amansız hastalığın etkisinden resim tutkusuyla uzaklaşmaya çalışıyor.

resimtutkuAydın Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'ndaki resim kursuna devam eden 55 yaşındaki emekli memur Latife Satılmış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 yıl içerisinde 2 kez yakalandığı kanseri resme olan bağlılığıyla yenmeye çalıştığını söyledi. Önce meme, daha sonra rahim kanserine yakalandığını belirten Satılmış, tedavilerinin sürdüğü dönemde hayata küsmek yerine, yağlı boya resimler yaparak ayakta kalmaya çalıştığını ifade etti. Resim yaparken her şeyi unuttuğunu aktaran Satılmış, şunları kaydetti: "Acı ve umutsuzluk içerisindeyken beni hayata bağlayacak, her şeyi unutturacak resim sanatı ile tanıştım. Resmin bu hastalığı 2 kere yenme sürecinde benim için çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Resim yaparken fırça darbeleriyle her şeyi unutuyor adeta kaybolup gidiyorum. Kanserle savaşanlara mücadeleyi bırakmamalarını, özellikle de resimle uğraşmayı tavsiye ediyorum."

"HASTALIK AKLIMA DAHİ GELMİYOR" 61 yaşındaki emekli öğretmen Nurcan Yeşilbursa ise kolon kanseri tedavisi gördüğünü, resim yaparak hastalığı unutmaya çalıştığını bildirdi.Haftanın 4 günü resim kursuna gittiğini, resim yapmanın hastalığı yenme sürecinde büyük katkı sağladığını dile getiren Yeşilbursa, şöyle dedi:

"Resim çalışmalarıyla hastalığı unutmaya çalışıyorum. Arkadaş grubuyla resim çalışmaları yapınca hastalık aklıma dahi gelmiyor. İnsan resim yaparken tamamen farklı noktalara odaklanıyor. Düşüncelerim başka yöne yoğunlaştığı için hastalıkla ilgili herhangi bir şey aklıma gelmiyor diyebilirim." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Nisan 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.