RESİMLE GELEN YAŞAMA SEVİNCİ

A.A

Kansere yakalandıktan sonra psikoloğun tavsiyesiyle yaptığı resimlerle yaşama tutunan Remziye Ülker Ercan sergisini açtı.


Ercan, Yenimahalle Belediyesi Sergi  Salonu'nda açtığı resim sergisinde yeni yaptığı tabloların da yer aldığını  belirterek, hobi ile başlayan resim sanatında geldiği noktadan son derece memnun  olduğunu söyledi.

Resim yapmayı “yaşama tutunma aktivitesi” olarak gördüğünü dile getiren  Ercan, 1997 yılında göğüs kanseri teşhisi konduğunu ve ameliyatın ardından  geçirdiği tedavi sürecinden sonra bunalıma girdiğini söyledi. Ercan, sıkıntılı  günlerin ardından psikolojik destek almaya başladığını ve gittiği psikologun  'resim yap' önerisi üzerine önce kara kalemle resim yapmaya başladığını  bildirdi.

Her sabah güne başladığında “şuram ağrıyor, buram ağrıyor”  yakınmalarını resim sanatıyla bıraktığını ifade eden Ercan, kara kalemle  başladığı resim çalışmalarını, sulu boya ve yağlı boya eserler ve ahşap boyama  teknikleriyle sürdürdüğünü dile getirdi.

İlk etapta içinden geldiği gibi resim yaptığını sonra özel öğretmenlerden  ders almaya başladığını anlatan Ercan, konuya daha profesyonelce bakmaya  başladığını kaydetti. İlk rahatsızlığının ardından dokuz yıl sonra yeniden  kansere yakalandığını bildiren Ercan, şöyle devam etti:

“İkinci kez gelen hastalığa karşı da mücadelemi sürdürdüm ve yeneceğime  inanıyordum. Yeni bir operasyon ve tedavi süreci içinde olduğum sırada bile resim  çalışmalarıma mümkün olduğu kadar ara vermedim. Hiç kimse 'kanserim' diye bir  köşeye çekilmesin ve ölümü beklemesin. İlk zamanlarda yaptığım resimlerin hatır  için beğenildiğini düşünüyordum. Ancak daha sonra bu işi profesyonelce yapmaya  başlamamın ardından, yaptığım eserlerin gerçekten beğenildiğini hissettim. Resim  yaparken en çok doğayı konu olarak alıyorum. Daha sonra granül kahveyle resim  yapmaya başladım. Granül kahve ile yapılan resimlerin, renkten kaynaklanan  eskitilmiş bir havası olduğundan daha ilginç bir görüntü oluşturdu. Yaptığım  resimler yaşama bakış açımı değiştirdiği gibi bir şeyler üretmenin keyfini  yaşıyorum. Bir köşeye çekilerek, pasif bir yaşam tarzı kişiliğime uymaz. Ömrüm  yettiği sürece resim yapmayı sürdürmeyi hedefliyorum.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.