ROMANLAR'DAN EMPATİ ÇAĞRISI

DHA

8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyan İzmirli Romanlar, toplumun kendilerine karşı önyargılardan vazgeçmesi için empati yapmalarını istedi.

İzmir'de yaşayan Roman vatandaşlar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından soykırıma tabi tutulan 50 binin üzerinde Roman'ı anma günü nedeniyle düzenledikleri etkinlikler çerçevesinde, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Romanlar adına konuşan İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, tarih boyunca yaşadıkları ülkelerde ayrımcılık, şiddet, dışlanma ve asimilasyon gibi durumlarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını, ekonomik anlamda toplum dışına itildiklerini, önyargılar yüzünden okul hayatlarının aksadığını bunun sonucu olarak da Roman vatandaşların bugün açlık ve yoksullukla mücadele ettiğini ifade etti. Türkiye'de yaklaşık 2 milyon Roman yaşadığını anlatan Cıstır, "Bu önemli bir sayıdır, fakat buna rağmen Romanlar, Türkiye'de çiçekçi, çalgıcı olarak görülmekte; hırsız, güvenilmez, avare gibi acımasız etiketlerle değerlendirilmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinde birçok engelle karşılaşmakta, işsizlik ve sefaletle mücadele etmekte, toplum dışına itilmekteyiz. Biz toplumun Roman vatandaşlara karşı olan katı algısının değişmesini İstiyoruz İzmirliler'i empati yapmaya, Roman vatandaşların karşılaştığı zorlukları anlamaya ve önyargıları yıkmaya davet ediyorum" dedi.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü dolayısıyla Fuar Gençlik Tiyatrosu'nda, Roman vatandaşların karşılaştıkları sorunların konuşulacağı bir de panel düzenlenecek.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.