Romantik yıldızlar artık dramı seçiyor

Romantik komedi türündeki filmlerin nesli tükeniyor. Bunun nedeni ise 21’inci yüzyıl izleyicisinin bu filmleri küçümsemesi.

Romantik komedi türündeki filmlerin nesli tükeniyor. Bunun nedeni ise 21’inci yüzyıl izleyicisinin bu filmleri küçümsemesi.

romantikSinema eleştirmenleri, 1989 yapımı Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally) ve 1994 yapımı 4 Düğün 1 Cenaze (Four Weddings and a Funeral) tadında filmlere artık rastlanmadığı konusunda hemfikir. Bu filmler gibi yıllarca konuşulan, müziklerinin bile listelerde ilk sıralarda yer aldığı romantik komedi türündeki filmler artık karşımıza çıkmıyor.

İLK 100’DE HİÇBİRİ YOK

İngiliz yayın devi BBC’nin haberine göre romantik komedi türündeki filmlerin nesli artık tükendi. 2013 yılı gişe verilerini inceleyen film eleştirmeni ve yazar Angie Errigo, ilk 100 film içerisinde romantik komedi filmi görmediğini belirtti. Çağdaş Sinemada Romantik Komedi kitabının yardımcı editörü Dr. Stacey Abbott’a göre bunun başlıca sebebi, eskiden bu tarz filmlerde rol alan Sandra Bullock, Ben Stiller, Matthew McConaughey ve Tom Hanks gibi sanatçıların artık daha çok dram filmlerinde rol alması.

‘MEDYANIN DA SUÇU VAR’

Abbot’ın öne sürdüğü bir başka sebep ise film tarzlarının evrim geçirmiş olması. Abbot “1990’lar ve 2000’ler romantik komedi filmleri için altın çağ gibiydi. Şimdi ise Hollywood yapımcıları komedinin başka dallarında başarılar elde etmeye odaklanmış durumda” açıklamasında bulundu. Medyanın da bu konuda suçlu olduğunu belirten Abbott, 21’inci yüzyıl izleyicisinin romantik komedi filmlerini küçük görerek izlemeyi reddettiğini söyledi. MİLLİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:18 Şubat 2014Yayınlanma Tarihi:08 Mart 2014