RUH BEDENDEN AYRILIR MI?

Milliyet

ABD ve İngiltere’de bilim adamları, ölüm öncesi yaşananları açıklamak için ilginç bir deney başlattı.

 


Deneyle, “ölümden dönen” insanların “ruhum yukarıdan bedenime bakıyordu” diye açıkladıkları durumun bir halüsinasyon olup olmadığı ortaya çıkacak.

ABD’deki Cornell Üniversitesi’nde görevli İngiliz araştırmacı Dr. Sam Parnia liderliğindeki araştırmacılar, ABD ve İngiltere’deki 18 hastanenin acil servis bölümlerinin tavanına, yalnızca yukarıdan bakınca görülebilecek resimler astı. Sonuçları gelecek yıl açıklanacak olan araştırmada, ölümden dönen insanlar bu resimleri gördüklerini söylerse, insanların “ruhlarının” gerçekten bedenlerinden ayrılıp yurakıya yükseldiği kanıtlanmış olacak.

Bilim adamları bugüne kadar bu tür deneyimleri açıklayabilmek için birçok araştırma yaptı. 1980’lerde İngiliz nörobilimci Susan Blackmore, insanların ölüme yaklaştıklarında oksijensiz kalmalarının bu tür halüsinasyonlara yol açtığını söylemişti.

Bu sene içinde Slovenya’da yapılan bir araştırmada da, “ölüm öncesi deneyim” yaşadıklarını söyleyenlerin yüzde 21’inin kanındaki karbondiyoksit seviyesinin yüksek olduğu belirlenmişti. ABD’deki Georgetown Üniversitesi’nin ölüm döşeğindeki 7 hastada yaptığı incelemeler de ölümden hemen önce beyinde ani bir elektriksel faaliyet olduğunu göstermişti. Araştırmacılar, bu elektrik akımının zihinde görüntüler oluşturabileceğini belirtmişti.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.