RUH HASTALIKLARI DAHA YAYGIN

DHA

Şizofreni Dostları Derneği Başkanı, Türkiye'de ruh hastalıklarının bedensel hastalıklardan çok daha yaygın olduğunu söyledi.

Adana'da, açıklama yapan Şizofreni Dostları Derneği Başkanı Mustafa Çamlı, Türkiye'de ruh hastalıklarının bedensel hastalıklardan çok daha yaygın olduğunu söyledi.

İnönü Parkı'nda şizofreni hastaları ve aileleri ile birlikte açıklama yapan Çamlı, her yüz kişiden birinin şizofreni hastalığına yakalandığını söyledi. Türkiye'de ruh hastalıklarının önemsenmediğini belirten Mustafa Çamlı, “Hastalık uygulamalarında genelde bedensel sağlık üzerinde durulur. Ancak, ruhsal hastalıklar fazla önemsenmez. Ancak dünyada ruhsal hastalığı olan kişi sayısı 500 milyonu aşmıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre iş gücü kaybına neden olan 10 hastalıktan 6'sı ruhsaldır” dedi.

Dünyada 2020 yılda en çok ölüme yol açan hastalıklar arasında depresyon ve ilişkili intiharların beklendiğini belirten Çamlı, ruh sağlığı konusunda toplumsal hoşgörünün arttırılmasının ve hastaların sağlık hizmetlerinden faydalanması için teşvik edilmesinin önemli olduğunu belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Aralık 2009