RUH SAĞLIĞI BOZUK ÇOCUK ÇOK YER

Cumhuriyet

Ruh sağlığı bozuk olan çocuğun aşırı yemek yemesine neden olabileceği ve obezitenin ortaya çıkabileceğin söylendi.

 


Uzmanlar, ebeveynlerin aktif çalışma hayatı içinde olması, çocuğuna yeteri kadar vakit ayıramaması, anne-baba ve çocuk arasındaki çatışma ve bozuk ilişkilerin çocuğun ruh sağlığını etkileyerek, çocuğun aşırı yemek yemesine neden olabileceği ve obezitenin ortaya çıkabileceğini söylediler.

İstanbul- Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzman Psikolog Didem Evre, ailelerin beslenme alışkanlıkları, çocuklarla ilişkileri ve hareket azlığının obeziteyi tetikleyen başlıca nedenler olduğunu söyledi.

Evre, günümüzde hemen hemen her evde bilgisayarın olduğunu, çocukların sokağa çıkıp oyun oynamak yerine evde hareketsiz bilgisayar oyunları ile zaman geçirdiğini anımsatarak “Bu durum çocukların sosyal yaşantısını da kısıtlamakta, fiziksel olarak daha pasif olmalarına neden olmaktadır” dedi.

Obezitenin benlik saygısı ve okul başarısında düşüşlere neden olduğunu anımsatan Evre, “Obezite, genellikle içe kapanık, çevresiyle ilişki kuramayan, beğenilmeme duygusu ağır basan ve kendine güveni olmayan çocuklar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu psikolojik sorunlar ergenlik dönemindeki obez çocuklarda daha da artmaktadır” diye konuştu.

Evre, obezite tedavisinde doktor, diyetisyen ve çocuk psikoloğunun birlikte çalışması gerektiğini belirterek özetle şunları söyledi:

AİLELER BİLİNÇSİZ


“Aileler obezite konusunda maalesef çok bilinçli davranmıyorlar. Dolayısıyla obezite tedavisinde psikolojik destek göz ardı ediliyor. Oysa ki obezite pek çok psikolojik sıkıntıyı beraberinde getirdiği gibi, pek çok psikolojik sorun da obeziteye neden oluyor.

Anne ve baba ile yaşanan çatışmalar, bozuk sosyal ilişkiler, televizyon ve bilgisayar bağımlılığı bu sorunlardan sadece birkaçı. Anne babanın çocuğa yeteri kadar vakit ayırmaması, işten eve geldiklerinde bilgisayar oynadığını gördükleri çocuklarına müdahale etmemesi, çalıştıkları için evde yemek pişmemesi ve çocukların karınlarını gün boyu abur cubur ile doyurması da obeziteye davetiye çıkaran hatalardandır.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.