RUH SAĞLIĞI TARAMASI YAPILSIN

RUH SAĞLIĞI TARAMASI YAPILSIN Uzmanlardan öneri: Çocuklar belli aralıklarla ruh sağlığı konusunda taramadan geçirilsin.

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü, Ruh Sağlığı Platformu üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, okullarda eğitim gören küçük yaştaki çocukların, erken tanı ve tedavi için belli aralıklarla ruh sağlığı konusunda taramadan geçirilmesini önerdi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi öğretim üyesi de olan Zengin, yaşam şartlarının oldukça zorlaştığı günümüzde, insanların ruh sağlığının çeşitli nedenlere bağlı olarak bozulmaya başladığını belirtti.

İnsanın bedensel rahatsızlıklarının bir çoğunu hissederek doktora başvurduğunu ancak kendi ruh sağlığındaki bozuklukların farkına varmasının zor olduğunu ifade eden Prof. Dr. Zengin, bu nedenle ruh sağlığı konusunda özellikle öğretmenlere eğitim verilmesi gerektiğini bildirdi.

Ruh hastalıklarının önüne geçilebilmesi için ruh sağlığının daha sık gündeme getirilmesi ve eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesini öneren Zengin, “Böylece ruh sağlığı konusunda bir bilinçlenme oluşturulup, ruh ve beden sağlığı yerinde olan bir kuşağın yetişmesinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Zengin, okul ve kreşlerde çocukların sık sık taramalardan geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Okullarda eğitim gören küçük yaştaki çocuklar, erken tanı ve tedavi için belli aralıklarla ruh sağlığı konusunda taramadan geçirilmeli. Aileler de uyum bozukluğu, içe kapanıklık ve saldırgan davranışlar gözlemledikleri çocuklarını, en kısa zamanda bir çocuk psikiyatrisine götürmeli. Böylece ruh sağlığı yerinde olmayan çocuklar için erken tanı ve tedavi imkanı ortaya çıkar. Önemli olan, çocuk ruh sağlığı doktorlarına başvurmak. Çünkü çocuk psikolojisi ve hastalıkları çok farklı.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.