RUH SAĞLIĞINI ETKİLİYOR

A.A

Uzmanlar açıkladı: Senaristler toplumun ruh sağlığını göz  önünde bulundurmalı ve ona göre senaryo yazmalı.

 


Samsun Ruh  Sağlığı ve Hastalıkları  Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Şalış, “Senaristler toplumun ruh sağlığını göz  önünde bulundurmalı” dedi.

Şalış,  toplumun önemli bir kesiminin  vaktinin büyük kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve dizileri takip  ettiğini belirtti.

Dizilerdeki şiddet, ahlaki yapı, diyalogların izleyenler üzerinde etki  bıraktığı ifade eden Şalış, özellikle gelişme çağındaki çocukların sevdikleri  karakterlerden etkilendikleri, kendilerine model olarak seçtiklerini anlattı.

Şalış, dizelerde reyting kaygısından çok toplumsal faydanın göz önüne  alınması gerektiğine işaret ederek, dizi senaryosu yazılırken ruh sağlığı  üzerindeki etkilerinin dikkate alınmasını istedi.

“Senaristler toplumun ruh sağlığını göz önünde bulundurmalı” diyen  Şalış, şunları kaydetti:

'Toplumsal ruh sağlığının korunması için aileye, sosyal çevreye, sivil  toplum kuruluşlarına, kamuya ve basın yayın organlarına ciddi görevler  düşmektedir. Bu anlamda TV dizileri çok önem arz ediyor. Örneğin bir dizi  kahramanı gelişme çağındaki bir çocuk için rol model alınabilir ve çocuk  tarafından yaptığı hareketleri ve davranışları aynen taklit edebilir. Yetişkinler  için de benzer şeyler yaşanabilir.
Böyle bir durumda rol modelliği ruh sağlığını  olumsuz olarak etkilemeyeceği bir şekilde yansıtılmalıdır ki bu da mutlaka ruh  sağlığı danışmanlığı alınmasıyla mümkün olur.

Dizilerde seçilen örneklerin şiddet  içermesi veya çok uç noktadaki örneklerin sıradan olaylarmış gibi yansıtılması  kişilerin ruh sağlığı üzerinde telafisi güç olan sonuçlara yol açma ihtimali  vardır.

Çünkü hangi davranış ya da sözlerin ruh dünyasında nasıl fırtınalar  kopardığı çok önemlidir. Bu tür örneklemelerde ruh sağlığı danışmanlığı toplum  ruh sağlığını korumak açısından önemlidir.”

İnsanların bedensel sağlıklarını önemsediklerini ancak ruh sağlığının göz  ardı edildiğine de dikkat çeken Şalış, ruh sağlığı konusunda tüm toplumun  bilinçlendirilmesi, bu konuda her kesimin üzerine düşen görevi yerine getirmesi  gerektiğini sözlerine ekledi.
   


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.