RUH SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Takvim

Doktorlar, hastalığın çocukluk çağında yaşanan şiddet görme, ilgisizlik ve bozuk aile yapısından kaynaklandığını açıkladı.

Alkol bağımlığı, uyuşturucu bağımlılığı, teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren internete bağımlılık... Tıp dünyasının büyük önem verdiği ve insanın hem beden hem de ruh sağlığını ciddi bir biçimde tehdit eden bağımlılık türleri...

SEKS KASETİ ÇIKAN ÜNLÜLER

Peki ya seks bağımlılığı? Bu sorunu yaşayan çoğu kişinin bazen bir tabu olarak konuşmaktan kaçındığı,gizlediği bazılarının da hayatlarında övünme nedeni olarak görerek yanlış teşhis koyduğu bir konu... Ancak uzmanların oluşma nedenlerini araştırdığı ve tedavi yönetmeleri üzerine yoğunlaştığı seks bağımlılığı aslında sosyal hayatı bozan, yuvaları yıkan, kariyerleri dağıtan büyük bir tehdit. Öyle ki SABAH'ın konuyla ilgili görüşüne başvurduğu uzmanlar "Aynen uyuşturucu bağımlıları gibi tedavi edilmeleri gerekiyor" diyor. Doktorlara göre yakın zamanda ünlü golfçü Tiger Woods'un seks bağımlılığı yüzünden tedavi görmeye başlaması ile gündeme gelen bu bağımlılık çoğu sahibi tarafından ya fark edilmiyor, ya da erkeklik gücü olarak görülüyor. Ve onlar ki sadece bir iki kişi değiller, sayıları hızla artıyor. Toplumun her kesiminden insanı etkiliyor ancak saklı tutuluyor. Bu nedenle de en zor bağımlılardan biri olarak kabul ediliyor. Bağımlılık merkezleri, hastalara özel programlar hazırlıyor ve her geçen gün hasta sayısının arttığını açıklıyor. Konuyla ilgili uzmanların görüşleri şöyle;

ANNEYE OLAN BAĞIMLILIK

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek (Balıklı Rum Hastanesi Bağımlılık Merkezi Klinik Şefi): Erkek '10-20 kere yapıyorum' diye övünüyorsa sorun var demektir. . Türk erkekleri, bu bağımlılığı güç zannedip övündükleri için tedaviye gelmezler. Önemli olan sebebi bulmaktır. Genelde annesine olan bağımlılığını aşamayan bir bireyde oluşur. Çok iyi bir psikoterapi gerekir.

ERKEKLERDE 3 KAT FAZLA
Prof. Dr. Nevzat Tarhan (Memory Center Nöropsikiyatri Hastanesi Kurucusu): Normal cinsellik yetmez, fantezilere yönelirler. Erkeklerde üç kat daha fazla görülür. Seks duygusunu yavaşlatan ilaçlar işe yarıyor. Terapilerle başka ilgi alanları oluşturuyoruz. Genellikle 4-6 haftada belli bir noktaya geliniyor, sonuç alınabiliyor. 7-14 günde ilaçlardan iyi sonuçlar alınır.

SORUNLU AİLE YAPISI TEMEL

Psikolog Alper Aksoy (BATEM-Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi): Issız Adam filmindeki karakter aklıma geldi. Genellikle şiddet ve ilgisizliğin olduğu ailelerde büyüyenler risk altında! Teşhircilikten, röntgenciliğe kadar pek çok faaliyette bulunabiliyor. Seks bağımlıları cinselliği zevk almak için değil; acıdan kaçmak, kendilerini doyurmak ya da stresten uzaklaşmak için kullanıyorlar.

KENDİNİZİ TEST EDİN!
1-Seks ve aşk hayatınızı insanlardan saklar mısınız?
2-Çevrenize nereye gittiğiniz ve kimlerle görüştüğünüz konusunda yalan söyler misiniz?
3-Cinsel ihtiyaçlarınız tercih etmeyeceğiniz kişilerle beraber olmanıza neden oldu mu?
4-Kendinizi, seks isteğini arttıran dergilere, porno film kanallarına bakarken buluyor musunuz?
5-Partnerinizle seks yaptıktan sonra birlikte vakit geçirmek yerine ondan uzaklaşıyor musunuz?
6-Kendinizi sanal sekse kaptırıp zamanın nasıl geçtiğini unutuyor musunuz?
7-Seks yapmak istemediğinizi düşünüyor ya da vücudunuzdan utanıyor musunuz?
8-Seks yapmak eskiden olduğu kadar heyecanlanmanıza ve rahatlamanıza neden oluyor mu?
9-Röntgencilik, teşhircilik, fuhuş, kendinden küçüklerle seks ya da açık saçık telefon görüşmeleri yaptınız mı?
10-Seks yaparken, hastalık, hamile kalma, baskı ve şiddet riskini göze alıyor musunuz? Eğer sorulardan dört ya da daha fazlasına 'Evet' yanıtını veriyorsanız, seks bağımlısı olma ihtimaliniz de o kadar yükseliyor!


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.