RUH SAĞLIĞINIZI BOZMAYIN

Habertürk

Herkesin hayali fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak. Aç kalarak diyet yapanlar aslında kendilerini tehlikeye atıyor.


Diyetisyen Nurcan Erzurumlu, sağlıklı zayıflamanın sırlarını açıkladı. Diyetisyen Erzurumlu, bilinçsizce yapılan diyetlerin vücut ve ruh sağlığını bozabileceği uyarısında bulunurken, kamuoyunda zayıflama ile ilgili bilinen uygulamalar hakkında da bilgi verdi. Aç kalarak zayıflanacağı görüşünün doğru olmadığını belirten Erzurumlu, diyetlerin kişiye özel olduğunu vurguladı.

"NORMAL ÖLÇÜDE YERSENİZ DE KİLO VEREBİLİRSİNİZ"

"Sağlıklı zayıflamak ve vücut ağırlığını dengede tutmak için ilk kural doğru beslenme bilgisine sahip olmaktır." diyen Diyetisyen Erzurumlu, normal ölçülerde yemek yiyerek de kilo verilebileceğini söyledi. Diyetisyen Erzurumlu, "Sadece haşlama sebze ve salata yer; pilav, makarna ve ekmeği diyetinizden çıkarırsanız, dengesiz beslenirseniz ve günlük almanız gereken enerjinin altında enerji alırsanız. Bu durumda hızla kilo kaybetmeye başlarsınız. Bu kilo vermek isteyen herkesin ve beslenme konusunda
uzman olmayan kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerden biridir." dedi.

DENGESİZ BESLENMENİN ZARARLARI

Erzurumlu, "Düşük kalorili diyete devam edildiği takdirde vücudun biyokimyasal dengesi bozulduğu için kanda ürik asit miktarı artar, kolesterol düzeyi yükselir. Böylece vücut ve ruh sağlığımız bozulur. Bu nedenle normal pişirilmiş tencere yemeklerinden yiyerek ve sağlıklı beslenerek yapılan diyetler daha uzun zamanda düşük kalorili diyetlere göre daha sağlıklıdır." uyarısında bulundu.

Diyetlerin kişiye özel olduğunu belirten Diyetisyen Erzurumlu, dengesiz beslenmenin diyabet, hipertansiyon, felç, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, karaciğer yağlanması, kireçlenme, solunum sistemi bozuklukları, adet bozuklukları, deri ve cilt hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırladığını belirtti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.