RUHSAL HASTALIKLARA TERAPİ

A.A

Ruh Sağlığı Hastanesinde, hastalara ilaçlı tedavinin yanı sıra çeşitli etkinliklerle de motivasyon sağlanıyor.

Hastanenin toplantı salonunda periyodik olarak düzenlenen sazlı-sözlü etkinliklerde, hastalar ziyaretçileriyle müzik eşliğinde eğlenirken, hastane yöneticileri ve doktorlar da onlara eşlik ediyor.

Hastanede, "Yetim Ali" olarak tanınan şarkıcı Ali Turaç'ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliği izleyen Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Aytekin Kemik, bu tür faaliyetlerin hastalara moral verdiğini söyledi.

Kemik, "Ruhsal hastalıkları bulunanların ilaç kadar morale de ihtiyacı oluyor. Bu tür etkinliklerin olumlu sonuçlarına birebir tanık oluyoruz" dedi.

Hastane Başhekimi Dr. Bülent Demirbek ise, "Bu tür etkinlikler sayesinde hastalar arasındaki kavgalar da azaldı. Hasta, karşılıklı oynadığı, kaynaştığı arkadaşıyla kolay kolay kavga etmiyor" diye konuştu.

Başhekim Demirbek, hastaların rahatı ve konforu kadar morallerinin de yüksek tutulmasına özen gösterdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Hastanemizde motivasyon amacıyla sazlı-sözlü eğlencelerin yanı sıra el becerisi çalışmaları da yapıyoruz. Hastalarımızdan oluşan halk oyunları grubumuz da var. Hastalarımız, türkü söylüyorlar, seramik ve resim yapıyor, dantel örüyor ya da terapi bahçesinde yetiştirdikleri sebze ve meyveleri topluyorlar.
Bu uygulamalar öncesinde hastanede sık sık kavgalar oluyordu. Çünkü, hasta uğraş bulamadığında sıkılıyor, bu kez en yakınındaki kişilerle ya da hastane görevlileriyle tartışıyorlardı. Şimdi ne kavga, ne gürültü kaldı. Sazlı-sözlü etkiniklerden en az ilaçlı tedavi kadar olumlu sonuç alıyoruz."

Bu arada, Ali Turaç'ın konserinde hareketli parçalarla halay çeken hastaların, duygusal şarkılarda ise gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.

Konserin ardından, İl Sağlık Müdürü Aytekin Kemik'e hastalar tarafından yapılan ebruli tablolar hediye edildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.