Ruhumuzu oruç tutup temizledik

Bir ay boyunca tuttuğumuz oruç ile sadece bedenimizi dinlendirmedik. Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre aynı zamanda ruh sağlığımız açısından da oruçtan nasibimizi alabildik.

"Oruç tutun ki sıhhat bulasınız" Hadis-i Şerifi'nde de ifada edildiği gibi tuttuğumuz oruç ile hem bedenimizi hem de ruhumuzu yeniledik. Bedenimizi açlık sınavından geçirip sabrı öğrendik. Verilen sadaka ve zekatlarla toplumun iki ucundaki insan topluluğu arasında Ramazan ayı dolayısıyla yeni köprüler kuruldu. “Onbir ayın sultanı” olarak anılan Ramazan ayının insan bedeni ve ruhu üzerinde onarıcı bir yanı olduğunun altını çizen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu mübarek ayın insan ruhunda adeta koruyucu hekimlik görevi yaptığını dile getiriyor. Tarhan, Ramazan ayının şifa ayı olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Bedenimize şifa olduğu gibi ruhumuza da şifadır." Kişinin Yaratıcı ile iletişimini, kendi iç dünyasını ve diğer insanlar ile ilişkilerini, gözden geçirmesine, iyileştirmeler yapmasında orucun etkisi olduğunu dile getiren Tarhan, etkili olan orucun direkt faydalarının yanında hemen hissedilmese de uzun süreli insan ruhunda onarıcı faydaları bulunduğunu söylüyor. Tarhan, Ramazan ayının manevi havasını tenefüs etmenin sonucunda kişiye sağladığı faydaları ise şöyle sıralıyor: "Yapılan çalışmalarda olumlu düşünen, stresini kontrol eden, daha çok gülen, ümit taşıyan, kişilerde hastalıklar ortaya çıkmadan beynin salgıladığı iyileştirici kimyasallar ile bağışıklık sistemleri güçleniyor ve hastalık ortaya çıkmadan önlenebiliyor. Beyinde olumlu düşünce doğal serotonin üretilmesine etki ediyor. İyileştirici etkinin olması için; ilaç ve yapay yollarla değil doğal yollarla üretilen serotonin çok daha değerli. Ramazan beyindeki bu olumlu düşünceleri harekete geçirmede son derece etkili bir rol oynuyor."

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre yine Ramazan ayında öne çıkan yardımlaşma duygusunun kişinin ruh sağlığı üzerinde son derece olumlu etkisi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Artık Batı'da başkasını mutlu etmenin ruh dünyasındaki olumlu etkisini keşfetti."

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Mart 2021Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.