RUHUN DA ÜMİDE İHTİYACI VAR

Hürriyet

Bedenimizi ayakta tutan ve yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan ruh sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz?

 


Sakin, huzurlu, mutlu ve başarılı bir yaşamı arzulasak da hayatın gerçekleri bambaşka olabiliyor.

Uzmanlar, kendimiz ve sevdiklerimiz için cennet gibi bir yaşamı arzulasak da, çatışmasız, hep mutlu ve başarılı zamanları düşlesek de içinde bulunduğumuz gerçeklerin bambaşka olabileceğine değiniyor.

RUH SAĞLIĞI İÇİN FARKINDA OLMAK İLK ADIM!

Uzmanlar, ruhumuzun sağlıklı olması demek sorunsuz, çatışmasız, stressiz, hep mutlu ve başarılı olmak değildir diyerek, aşağıda ki konuları paylaştı.

Günlük yaşamın bize sunduğu sorunlarla ve iç dünyamızdaki çatışmalarla başa çıkabilmek, işimizi gücümüzü, ilişkilerimizi rayında sürdürebilmek, ideallerimize olabildiğince yaklaşabilmek, belki bir anlamda kendimizce 'denge'yi tutturabilmek büyük önem taşıyor.

İnsanın ruh sağlığını belirleyen çeşitli etmenler var. Genetik yapısı, doğduğu günden itibaren karşılaştığı çevre, yani ailesi ve sosyal çevresi, yaşadığı toplumun yapısı gibi. Bunlarla varılan yerde, şu anda bir şeyleri değiştirebilmek, değiştiremeyeceklerinizle barışmak ve daha 'kaliteli' yaşamak mümkündür.

HER BİREYİN KENDİNCE BİR REÇETESİ OLMALI…

Herkes birbirinden farklı olduğu ve herkes biricik olduğu için bunun reçetesi yok, ama önce gelen kendini tanımak, kendini bilmek. Sizi neyin sinirlendirdiğini, neyin üzdüğünü, neyin mutlu ettiğini, nerede nasıl davrandığınızı bilirseniz, bunu görmek için biraz çaba harcarsanız o biricik reçeteye de sahip olabilme olasılığınız artar.

Farkında olma ile açılan yol, değişmenin ve değiştirmenin ilk adımıdır. Gece uyuyamadığınızda, aklınıza takılanların ve sizi kedere boğan esas şeyin ne olduğunu ve bunu nasıl yaşamınızın dışında tutmayı ya da kabullenmeyi becerebileceğinizi düşünmeye başladığınızda ve bunun için küçük adımları atma gücünü bulduğunuzda ray değiştirmeye başlamışsınız demektir.

RUHUN ÜMİDE VE ÇAREYE İHTİYACI VARDIR..

Bazen insan kendine bu soruları sorduğunda bir cevap bulamayabilir. Ya da yaşananlar öylesine yüklüdür ki, öylesine kaldırması zordur ki, giderek kaygılara ve çökkünlüğe saplanabilir. O zaman profesyonel bir destek almak, yani bir psikiyatriste başvurmak çözüme ve sağlığı korumaya giden yol olabilir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.