Rusya'da kediden belediye başkanı

Sibirya'nın Barnaul kentinde siyasetçilerin yolsuzluklarından ve adam kayırmasından bunalan halk, bir kedinin belediye başkanı olmasını istiyor.

Guardian gazetesinin haberine göre, Barsık adındaki kedi yerel sosyal medya ağının yaptığı ankette belediye başkanı adayı olarak tüm insanları geride bıraktı. Yevgeny Kuznetsov adındaki bir emekli, halkın sevgilisi haline gelen Barsık'ın bu popülaritesini "insanların artık kime güveneceğini bilememesine borçlu olduğunu" söylüyor.

Rus sosyal medya ağı Vk'nın 'Altai Online' sayfasında yapılan oylamada, Barsık şimdiye kadar kullanılan 5400'den fazla oyun yaklaşık yüzde 91'ini aldı. Barnaul, Moskova'nın 3600 km doğusunda, Altay dağları yakınlarında 700 bin nüfuslu bir kent.

Kentin Belediye Başkanı Igor Savintsev, belediye arazilerini yakınlarının şirketlerine satmakla suçlanması ardından Ağustos ayında istifa etti. Yerel basında yer alan haberlere göre, Savintsev'in dolandırıcılık ve zimmetine para geçirmekle suçlanan oğlu Maksim de Tayland'a kaçtı.

Belediye meclisi ve bölge valisi Aleksander Karlin'den oluşan komisyon gelecek hafta toplanarak, kentin yeni belediye başkanını atayacak. Sosyal medya sitesinde, Barsık'ın 'seçim kampanyası' için şimdiye kadar yaklaşık 20 dolar bağış toplanmış. Kedinin sloganı da daha şimdiden belli: "Sadece fareler Barsık'a oy vermez."

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:23 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:18 Aralık 2015