SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİ AYRI

DHA

Konya Numune Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları uzmanı Dr. Abdullah Yıldız, erkeklerin saçının genetik, kadınlarının ise sters nedenleriyle döküldüğüne dikkat çekti. Yıldız, erkeklerde saç dökülmesinin kelliğe, kadınlarda seyrelmeye neden olduğunu söyledi.

Uzman Dr. Abdullah Yıldız, kadın ve erkeklerdeki saç dökülme olaylarının farklı olduğunu belirtti. Yıldız, erkeklerdeki saç dökülme olayının genelde genetik geçişten kaynaklandığını anlatırken, "Alın bölgesinden açılma veya tepede seyrelme şeklinde başlar. Giderek ilerler, arka ve yanlara doğru halkaya benzer tarzda açılma olur. Kadınlarda ise genelde, hormonal, gebelik sonrası, menapoz dönemi ile psikolojik stersten dolayı dökülme olur. Kadınlarda, erkekler gibi kellik olmaz. Sadece seyrelme oluşur. Konya Numune Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği'ne gelen her 100 hastanın 7'sinde saç dökülmesi problemi ile karşılaşıyoruz" dedi.

Dr. Abdullah Yıldız, saç dökülmesinin 6-14 yaş arası çocuklarda da sık görüldüğüne dikkat çekti. Dr. Yıldız, "Kırsal kesimlerde yaşayan ve ailesi hayvancılıkla uğrayan çocuklarda saç dökülme olayının yaşandığını görüyoruz. Çünkü, hayvanlardaki mantar hastalığının çocuğa bulaşması sonucu deri zayıflıyor ve saç dökülmesi oluşuyor" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.