SADECE RAKAMLAR VAR

ANKA

Manisa'nın Saruhanlı  ilçesinde, orta düzeyde zihinsel engelli olarak dünyaya gelen ve stereotipinin  (yineleyici ya da törensel hareket, duruş ya da ifade) yanı sıra paranoid  (kişilik bozukluğu) ve haptofobi (dokunulmaktan korkma) tanıları konulan 23  yaşındaki Samet Arslan, ezberindeki doğum tarihleri ve geriye dönük tarihlerin  günlerini bir defada söylemesiyle ilçenin takvimi haline geldi.

Özel Saruhanlı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde eğitim gören Samet  Arslan, kendisine ait oluşturduğu sanal dünyasında biriktirdiği tarihlerle  Saruhanlı halkı için renkli bir kişilik yarattı.

Samet Arslan'ın, tanıdığı herkesin doğum tarihlerini ezbere bildiği,  ayrıca geçmiş yıllarda hangi bayramın veya tarihlerin hangi günlere denk  geldiğini kısa sürede söyleyebildiği, ayrıca yıllar sonrasına ait tarihlerin  günlerini de bildiği öğrenildi. Yaklaşık 30 saniye düşündükten sonra sorulara  yanıt veren Arslan'ın yanılma payının yüzde 1 olduğu kaydedildi.

Özel Saruhanlı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Yasin Oğuz, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıldır merkezde eğitim alan Samet Arslan'ın bu  yeteneğini öğrendiklerinde çok şaşırdıklarını söyledi.

Arslan'ın, merkezde görev yapan bütün öğretmenlerinin, oturduğu  mahalledeki vatandaşların ve tanıdığı herkesin doğum tarihlerini ezbere bildiğini  ifade eden Oğuz, şöyle devam etti:

"Kendi çabasıyla her şeyi öğrenmiş. Elinde sürekli takvim taşıyor.  Tanıdığı herkesin doğum günlerini ve özel günlerini rahatlıkla hafızasına alıyor.  Sorulduğu zaman da cevap verebiliyor. Ayrıca geçmişe dönük özel gün ve  tarihlerin, dini bayramların, resmi bayramların, kandil günlerinin tarihleri  sorulduğu zaman çok fazla düşünmeden doğru olarak cevaplayabiliyor. Bunun yanı  sıra örneğin 15 Temmuz 2015 tarihinin hangi güne denk geldiği sorulduğunda doğru  yanıtlayabiliyor. Samet varken takvim aramıyoruz."
        
"AYNANIN KARŞISINDA TEKRAR"

Özel Saruhanlı Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde görevli Psikopedagog  Ali Sargın ise Samet'in sanal alemde gezen ve kendi kafasında kurduğu yaşamında,  istekleri doğrultusunda hareket eden bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Psikopedagog Sargın, "Samet, rakamlara karşı çok yetkin. Söylenen  herhangi bir rakamı ve doğum tarihlerini aynanın karşısına geçip bazen yarım  saat, bazen de bir saat yüksek sesle sürekli tekrarlıyor. Öğrendiği rakamı iyice  hafızasına yerleştiriyor. Ondan sonra asla unutmuyor. Bugün öğrendiği bir doğum  tarihini, bir yıl sonra sorsanız, size rahatlıkla doğru olarak cevap verebilir"  dedi.

Bu tip insanların öğrendikleri bir bilgiyi unutmamalarının sebebinin,  başka öğrenme uyarılarının bulunmamasından kaynaklandığını ifade eden Sargın,  beynin sadece rakamlara odaklandığını ve bütün dikkatin bu konu üzerinde  toplandığını kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.