SADECE YAŞLANMAKTAN OLMUYOR

A.A

B12 vitamini yetersizse ya da tiroid beziniz yavaş çalışıyorsa bunama hastalığı kapınızda. İşte öneriler.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Talip Asil, Türkiye'de ortalama 250 bin bunama hastası bulunmasına rağmen bunlardan sadece yüzde 10'unun tedavi aldığını bildirdi.

Asil, TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğinin haftalık basını bilgilendirme toplantısında, bunamayı "yaşlı insanların hastalığı" olarak tanımladı.

Bunamanın, kişinin günlük işlerini sürdürmesini etkileyecek derecede ve ilerleyici biçimde zihinsel ve sosyal yeteneklerini kaybettiren bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Asil, şunları kaydetti:

"Bunama rahatsızlığı olan kişilerin hatırlama, mantık yürütme, yer ve zaman tayini, okuduğunu anlama, hatta konuşma gibi günlük yaşamı sürdürmeye yönelik işlevlerinde sorunlar vardır. Demanslı hastalarda, kişinin entelektüel ve sosyal yeteneklerinin, günlük fonksiyonlarını etkileyecek şekilde ilerleyici bir kaybı, zihinsel ve günlük yaşamı etkileyen bozuklukların yanı sıra davranış değişiklikleri ve psikolojik bozukluklar da olabilmektedir. Bu sorunlar giderek ilerler ve zamanla bu hastalar yardım almadan kendi başlarına günlük yaşamlarını yürütemeyecek duruma gelirler.

Türkiye'de her 100 kişiden 23'ü 60 yaş üzerindedir. Ortalama yaşam süresi kadınlarda 76, erkeklerde 71 yıldır. Tahmini olarak ülkemizde 250 bin bunama hastası bulunmasına rağmen bunların ancak yüzde 10'u tedavi almaktadır."

BUNAMA YAŞLANMANIN DOĞAL SONUCU DEĞİL

Bunamanın belirtilerini ağır bellek kaybı, soyut düşünceleri oluşturabilme beceriksizliği, konsantrasyon güçlüğü, gündelik işleri yapma güçlüğü, kişilik değişiklikleri ve şüpheci ya da garip davranışlar olarak ifade eden Yrd. Doç. Dr. Asil, şöyle devam etti:

"Bunama görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Ancak bunama yaşlılığın doğal sonucu değildir. İnsanların yaşlanma hızlarında farklılıklar vardır. Kalıtım, yaşam tarzı, çevresel etmenler ve yaşam boyu geçirilen bazı hastalıklar bu yaşlanma sürecini etkiler. Beyinde bulunan milyarlarca sinir hücresi yaşlanma süreci ile giderek azalır ve beyin kütlesinde azalmaya neden olur. Yaşlanma ile birlikte bir miktar bellek ve mantık yürütme gibi entelektüel yeteneklerde azalma olabilir, ancak bunun günlük yaşamı etkilemesi söz konusu değildir. Eğer hastanın bu yetenekleri kendi yaş grubuna göre belirgin azalmışsa ve hasta günlük yaşantısını sürdürmekte zorlanıyorsa bunamadan şüphelenilmelidir."

NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Bunamanın değişik nedenleri olabileceğine dikkati çeken Asil, "Bunamanın birçok nedeni olabileceği gibi, B12 vitamin yetersizliği ya da troid bezinin yavaş çalışması gibi tedavi edilebilir nedenler bunamaya neden olabilir. Ancak en sık görülen bunama nedeni olan alzheimer hastalığının düzeltici bir tedavisi yoktur. Bu hastalıkta hastanın yakınmalarını azaltmaya ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yönelik tedaviler kullanılmaktadır" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.