SADIK DOST TAKLİT EDİYOR


REUTERS
        
İnsanın sadık dostu köpeklerin, sahiplerinin  hareketlerini de taklit ettiği ortaya çıktı. İşte detaylar.

 


İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Viyana  Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, insanın 4 ayaklı sevimli  dostlarının sahiplerinin hareketlerini taklit etmekte başarılı olduğunu  gösterdi.

Nasıl insan bir başkası karşısında otomatik olarak onun vücut  hareketlerini taklit etme eğilimine girerse, köpeklerin de el hareketleri için  patilerini, ağız hareketleri için de burunlarını kullanarak aynı davranışı  sergilediğini gözlemleyen araştırmacılar, ayrıca zamanla taklit yeteneklerinin  geliştiğine de şahit oldu.

Söz konusu araştırmada, 10 köpeğe burunlarını ya da patilerini kullanarak  sürmeli kapıları açma konusunda ödüllendirme yöntemiyle eğitim verildi.

Sahiplerinin bu işte ellerini kullandıklarını gören köpeklerden 5'i  kapıyı patileriyle açma konusunda eğitim alırken, diğerlerine ise sahiplerinin  aksine kapıları açmakta burunlarını kullanmaları için eğitim verildi.

Araştırmacılar, sahiplerini taklit etmeleri yeterli olan ilk gruptaki  köpeklerin aksine, ikinci gruptaki köpeklerin kapıları açmayı öğrenmekte oldukça  zorlandığını gözlemledi.

2 yıl önce Londra Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da, bir  insanın esnediğini gören köpeklerin de esnediği gözlemlenmişti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.