SAFLIĞI YOK EDİYOR

bbc.com - Ayda Çayır

Testosteron hormonu ilişkilerde ihtiyatlı olmaya yol açıyor fakat sadece başkalarına aşırı güvenen kadınlarda.


Başkalarına fazlaca güvenen kadınlara testosteron verildiğinde daha tedbirli ve daha itimatsız bir hale geliyorlar.

National Academy of Sciences tarafından yürütülen bir çalışmada, erişkin kadınlardan yabancıların fotoğraflarına bakarak güvenilirliklerini değerlendirmeleri istendi.

Normal olarak rekabet ve üstünlük kurmayla ilişkilendirilen testosteron hormonu daha saf ve naif olan kadınların daha uyanık ve tedbirli olmalarına yol açtı. Fakat doğal olarak daha az güven duyan kadınlar üzerinde hiç bir etki göstermedi.

Çalışma yazarları insani toplumsal ilişkilerin tesis ve idamesinde güvenin kilit rol oynadığını vurguluyorlar.

Araştırmacılar testosteronun kişiler arası güveni azalttığını belirtiyorlar. Fakat bu durum sadece genelde güven duyan ve daha fazla aldatılma riski taşıyan kişiler için geçerli. 

Bazı memelilerde, testosteronun etkisi statü ve kaynaklar için rekabeti kızıştırmak, agresyonu körüklemekle sınırlı kalıyor. İnsanlarda ise modern toplumlarda başarının anahtarı olan, beceriklilik, rasyonel karar alma, sosyal araştırma gibi özellikleri perçinliyor.

Leed Üniversitesinden Dr Daryl O'Connor'a göre bu bulgular erkeklerde  testosteron enjeksiyonlarının spasyal ve sözel becerileri etkilediğini ortaya koyan önceki araştırmayla oldukça tutarlılık gösteriyor.
 
Artan sayıda bulgu, kadın ve erkeklerde testosteronun etkinleştirici ve yanı sıra örgütsel etkileri olduğunu düşündürüyor.

"Testosteronun nesnel dünyaya ilişkin bakış açımızda, algı ve düşünce biçimimizde değişim yaratması mümkün. Fakat unutmamak gerekiyor, hormonların etkisi tek başına davranışı açıklamada yeterli gelmiyor."

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.