SAĞIR KÖPEĞİN ZAFERİ

Radikal

İngiltere'de sağır bir köpek, sahibinin ona öğrettiği işaret alfabesi sayesinde terbiye yarışmasında 1. oldu.

 


Yarışmada işiten rakiplerini eleyen iki yaşındaki Zippy’nin kullandığı özel alfabeyi sahibi Vicky Tate geliştirmiş. Sağır köpek, işaretler sayesinde ‘Otur, koş, buraya gel, getir’ gibi 20 komutu algılayıp uygulayabiliyor. 65 yaşındaki Tate ‘Hareket etme’ emrini verebilmek için sol eliyle burnuna dokunuyor, ‘Bana doğru yürü’ eylemi içinse sol elini yanda tutup parmaklarını oynatıyor.

Tate, Zippy’yi yedi aylıkken aldığında bir şey fark etmediğini ancak hiçbir sese tepki vermemesi üzerine test yaptırdığını anlatıyor. Gururlu ‘anne’ “Doktorlar Zippy’nin doğuştan sağır olduğunu söylediğinde paniğe kapılmadım ve hareketleri öğrettim.

Çağırdığımda gelmesi için de titreşimli bir tasma yaptırdım. Çok akıllı, kısa sürede bütün işaretleri öğrendi. Eskiden sağır köpekleri uyuturlarmış. Böyle bir şey aklımın ucundan bile geçmedi. O benim en iyi dostum” diyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.