SAĞLIĞINIZ İÇİN YARDIM ALIN

A.A

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, insanda ruh ve bedenin beraber çalışan iki oluşum olduğuna dikkat çekilerek, herhangi birinde meydana gelen hastalığın diğerinde de denge bozulmasına ve hastalıklara yol açtığı belirtildi.

Bedensel hastalığın kişide ruhsal olarak üzüntü, keder, sıkıntı gibi olumsuz duygulara neden olduğu ve ruhsal sorunların da bir çok hastalığa zemin hazırladığı vurgulanan açıklamada, psikiyatride bu duruma "uyum bozukluğu" denildiği ve yaygın olarak görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'de ruh sağlığı sorunlarının önemli yer tuttuğu ifade edilerek, kanser hastalarının yüzde 26'sında, 4 milyon şeker hastasının yüzde 27'sinde ve 1 milyon 200 bin kalp damar hastasının yüzde 20'sinde depresyon tespit edildiği vurgulandı. 

Türk toplumunda psikiyatrist ve psikologlara gitme alışkanlığı bulunmadığına işaret edilen açıklamada, ruh sağlığı konusunda uzman kişilere başvurma ve yardım almanın önemi vurgulandı.

Sigara ve alkol kullanımının ruh sağlığına olumsuz etki yaptığına dikkat çekilen açıklamada, “Sigara ve alkol kullanımı yol açtığı bedensel zarar ve ölümlerin yanı sıra, kişilerin ruh sağlığına da büyük zarar veriyor. Bağımlılık yapma özelliği olan sigara ve alkol, kişi ve toplumlarda her açıdan kayıplara yol açıyor" denildi.

ÇOCUKLARIN RUH SAĞLIĞINA DİKKAT

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, çocukların ruh sağlığının korunması konusunda ailelere önemli görevler düştüğü belirtilerek, şu uyarılarda bulunuldu:

"Bu konuda özellikle anne ve babaların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Aileler, çocuklarına kendi düşüncelerini ifade etme hakkı tanımalı, öz benlikleri ve güven duygularını geliştirmelerine katkıda bulunmalı. Onların doğru yaptıklarını ödüllendirmeli, başka çocuklarla kıyaslamadan uzak durmalı. Anne ve babalar, çocuklarına sosyal kuralları uygun bir şekilde öğretip, onlara bazı değerleri ergenlik çağında vermeli. Aileler çocuklarının ruh sağlığına özen göstermeli, onları örselemeden hassas davranışlar sergilemeli. Disiplin adına aşırılıklardan kaçınılması gerekir."

Okula yeni başlayan çocuklar için okulun sevdirilmesinin büyük önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, bu konuda öğretmen ve ailelere önemli görevler düştüğü belirtildi.

Açıklamada, çocukların okulu sevmelerinin büyük oranda okulda gördükleri davranış ve kendilerine gösterilen ilgi ile ilişkili olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Öğretmenlerimiz bu konuda önemli bir rol üstleniyor. Anne ve babalarından günün önemli bir bölümünde ilk kez ayrılan ve okula yeni başlayan çocuklarımızın hatalarının hoşgörüyle karşılanıp başarılarının desteklenmesi önemli olacaktır. Çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken anne ve babalar, bu sıkıntılarını mümkün olduğunca çocuklarına yansıtmamalı. Onların ruh sağlığını çok olumsuz etkileyecek, kendilerini suçlu hissetmelerine yol açacak ve okul başarılarını düşürecek davranışlardan kaçınmalı."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.