Sağlık çalışanlarına işaret dili kursu

Isparta Halk Sağlığı Müdürlüğünce, işitme engellilerin sağlık hizmetlerinde karşılaştığı sorunları en aza indirmek amacıyla 67 sağlık çalışanına işaret dili kursu verilmeye başlandı.

Isparta Halk Sağlığı Müdürlüğünce, işitme engellilerin sağlık hizmetlerinde karşılaştığı sorunları en aza indirmek amacıyla 67 sağlık çalışanına işaret dili kursu verilmeye başlandı.

isaret_diliIsparta Valisi Memduh Oğuz, Barida Otel'de işaret dili kursunun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, günümüzde vatandaşa verilen sağlık hizmeti ile medeniyet ölçüsünün doğru orantılı olduğunu ifade etti. Isparta'da sağlık hizmetlerinin çok üst düzeyde verildiğini vurgulayan Oğuz, Türkiye'nin hiçbir şehrinde Isparta kadar sağlık hizmetlerinin iyi şekilde verilmediğini kaydetti. Gelecek günlerde Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışmalarının bazılarını kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Oğuz, “Örneğin Isparta'da kanserin arttığı yönünde bazı iddialar var. Bununla ilgili rapor hazırlandı ve açıklanacak. Obezite, çevre kirliliğinin önlenmesi ve radyasyon konusunda yaptığımız çok önemli çalışmalar var. Bu çalışmaların sağlık hizmetleri açısından bir bütün olarak görülmesini istiyorum. Isparta her geçen gün sağlık hizmetlerinde daha iyi bir noktaya gelmektedir” dedi. Vali Oğuz, bu anlamda sağlık çalışanlarına verilecek işaret dili kursunun da önemli olduğunu dile getirerek, bu eğitimle işitme ve konuşma engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha iyi şekilde yararlanacağını vurguladı. Konuşmanın ardından Kaniye Gümral tarafından kursun ilk dersi gerçekleştirildi. İşaret dili alfabesinin anlatıldığı ilk derste Vali Oğuz, Isparta İl Sağlık Müdürü Mehmet Karakaya ile Isparta Halk Sağlığı Müdürü Meral Kişioğlu'nun da aralarında bulunduğu katılımcılar, işaret diliyle isimlerini yazdılar. Toplam 67 sağlık çalışanının eğitim alacağı kurs, 120 saat olacak ve 3 ay boyunca devam edecek. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:22 Şubat 2013