SAĞLIK İÇİN KALSİYUMLU EKMEK

A.A

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, Ankara Üniversitesi iş birliğiyle, çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek amacıyla "kalsiyumlu ekmek" üretti.

Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar,  her üründe önceliklerinin, sağlığa katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Fındıklı ekmek, çeşnibahar gibi ürünlerle çeşit zenginliğine ulaştıklarını dile getiren İlkbahar, ekmek çeşidinde 12. tür olan kalsiyumlu ekmeğin sevilerek tüketilmesini umduklarını ifade etti.

Fabrikalarının, en hijyen, en kaliteli ve en sağlıklı ekmeği ürettiğini belirten İlkbahar, üretim kalitesinde yurt içi ve yurt dışından örnek alındığını kaydetti.

İlkbahar, Halk Ekmek Fabrikası'nın, Ankara Üniversitesi iş birliğiyle, çocuklarda kemik gelişimini destekleme, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek amacıyla "kalsiyumlu ekmek" üretimine geçtiğini bildirdi.

Daha önce Hacettepe Üniversitesi ile "tıbbi ekmek" üretimi konusunda işbirliği yaptıklarını, Ankara Üniversitesi ile "çeşnibahar ekmeği" çıkardıklarını hatırlatan İlkbahar, "Bu kez de yine aynı üniversitenin katkısıyla kemik sağlığı için kalsiyumlu ekmek çıkarmaya başladık. Deneme üretimlerimiz başladı. 10 gün içinde de satışlara başlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

İlkbahar, 250 gramlık ekmeğin 40 kuruştan satılacağını bildirdi.

İlk kurulduğu dönemlerde Halk Ekmek Fabrikası'nın 200 bin ekmek üretme kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan İlkbahar, fabrikanın dünya standartlarında 1 milyon 500 bin ekmek ürettiğini belirtti. Halk ekmeğin fiyatının düşük olmasının, piyasadaki ekmek fiyatlarında dengeyi sağlayarak, ucuza ekmek yenmesini sağladığını ifade eden İlkbahar, bünyelerinde oluşturdukları Ar-Ge birimiyle üniversitelerde, öğretim görevlileriyle daima çalışmalar yaptıklarını söyledi. İlkbahar, ürettikleri ekmeklerin satışında ve kalitesinde yakaladıkları başarıda, üniversitelerden aldıkları desteğin rolü bulunduğunu kaydetti.

Teknolojinin son ürünleri ile donatılan fabrikada, her türlü danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin karşılıksız olarak fırıncılara ve öğrencilere sunulduğunu belirten İlkbahar, ekmekte bir standardın oluşmasını sağlayarak, kaliteli ve sağlıklı üretimi amaçladıklarını anlattı.

Üretilen ekmekler arasında 820 bin satışla en çok 300 gramlık normal ekmeğin başı çektiğini bildiren İlkbahar, onu 23 bin ile kepekli ekmeğin, 10 bin ile köy ekmeğinin izlediğini söyledi. İlkbahar, Cabata ekmeğin 5 bin, tıbbi ekmeğin 2 bin, çeşnibahar ekmeğinin 820 satış grafiğine sahip olduğunu ifade etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.