SAĞLIKLI BESLENMEYE BAĞLI

DHA

Uzmanlar, yapılan bir toplantıda yaşamak ise öncelikle sağlıklı beslenmeye bağlıdır dedi. İşte önemli bilgiler.

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali İrfan İlbaş, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde, 'Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır' denildiğini hatırlatarak, "Yaşamak ise öncelikle sağlıklı beslenmeye bağlıdır" dedi.

Develi Kaymakamlığı ve Seyrani Ziraat Fakültesi, '10 Aralık İnsan Hakları Günü’ nedeniyle, fakültenin toplantı salonunda, ‘İnsan Hakları’ konulu konferans düzenledi. Konferansa, Develi Kaymakamı Enver ünlü, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erdem Karaman, Belediye Başkanı AK Partil'li Recep Özkan, ilçe protokolü, okul müdürleri ve öğrenci temsilcileri katıldı. Konferansta konuşan Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali İrfan İlbaş, 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen 'İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 3'üncü maddesine dikkat çekti. Bu maddede, ‘Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır' denildiğini hatırlatan Prof.Dr. İlbaş, "O halde temel insan haklarının başında yaşama hakkı gelmektedir. Yaşamak ise öncelikle sağlıklı beslenmeye bağlıdır. İnsanların sağlıklı beslenmek için yeterli ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi gerekir" dedi.

Bugün dünyada açlık sınırındaki kişi sayısının 1 milyarı aştığını ve bu insanların günlük gelirinin 1 doların altında olduğu belirten Prof.Dr. Ali İrfan İlbaş, "Bu nedenle, insanlığa yeterli, sağlıklı ve güvenilir gıda sunulması bakımından başta ziraat mühendisleri ve ziraat mühendisi adayları olmak üzere, tarımla ilgili tüm kesimlerin ve yöneticilerin insani sorumluluk altında bulunduklarını düşünüyorum" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.