Sağlıkta yine sınıfta kaldık

Avrupa Komisyonu, 2012 yılı sağlık raporunu açıkladı. Sağlıkta yine sınıfta kaldık.

Avrupa Komisyonu, 2012 yılı sağlık raporunu açıkladı. Sağlıkta yine sınıfta kaldık.

saglik_sinifAvrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin yanı sıra üyelik adayı beş ülke ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi 3 ülkenin sağlık durumunun incelendiği rapora göre, Türkiye’de kadınların yaşam beklentisi 78.8 erkeklerin ise 73.3 yıl. Rapor 27 AB üyesi ülkede kadınların yaşam beklentisinin 81.7, erkeklerin ise 75.3 olduğunu ortaya çıkartırken, Avrupa’da en uzun yaşayanların Fransız kadınları ile İsveçli erkekler olduğunu gösterdi.

BEBEK ÖLÜMLERİ FECİ

Eurostat’ın AB için yaptığı araştırmanın sonuçlarını içeren rapor, 21. yüzyılda Avrupa ülkelerinde ortalama bebek ölümü oranının binde dörtte kaldığını gösterdi. Türkiye’de ise bu oran binde 13.6. Rapor ayrıca Türkiye’de doğan bebeklerin yüzde 7.5’ten fazlasının düşük kiloda doğduğuna dikkat çekti. Ayrıca, araştırmaya göre, Avrupa’da kişi başına en az doktorun düştüğü iki ülkenin Türkiye ve Karadağ olduğu görüldü. Kişi başına düşen hemşire sayısında ise Türkiye açık farkla en son sırada yer alıyor. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Mart 2013Yayınlanma Tarihi:19 Mart 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.