ŞAKA DEYİP GEÇMEYİN

ŞAKA DEYİP GEÇMEYİNKarşı cinste aranılan “iyi espri anlayışına sahip olma” özelliği sanıldığından daha karmaşık. Esasen kadınların ve erkeklerin bu konudaki tanımları birbirinden bir hayli farklı.

McMaster Üniversitesi’nden Eric Bressler kişisel cazibede esprinin yeri üzerine bir araştırma yapıyor. Bressler 150 kişinin katıldığı anketten ilginç bir sonuç çıkarmış: bir kadın için espri anlayışı olan biri onu güldürebilecek kişi anlamına geliyor. Bir erkek içinse mizah anlayışına sahip olmak, yaptığı şakaları takdir edebilecek kişi demek.

“Alıcılarla (espri yapılınca gülenler) üreticiler (sizi güldürenler) arasında bir ayrım söz konusu” diyor Bressler. “Kadınlar %62’si  espri üreten, nüktedan erkekleri tercih ediyor. Buna karşın, erkeklerin tercihi %65 oranında şakalarını takdir edenlerden yana.” 

Farklı ilişki tarzlarına baktığında Bressler belirgin bir farklılık daha saptıyor. “Arkadaşlık söz konusu olduğunda, erkekler espritüel kadınlarla olmayı tercih ediyorlar. Cinsellik devreye girdiğinde ise sadece kendi esprilerine gülen kadınlardan hoşlanıyorlar.” 

Kaynak: sciencedaily 

Çeviri: Ayda Çayır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.