SALATALIK DA STRESE GİRDİ

A.A

Dengesiz hava sıcaklıkları yüzünden ürünler strese giriyor, bu nedenle doğmuyor, doğsa da fazla gelişemiyor.


Manisa'nın Saruhanlı İlçesine bağlı  Büyükbelen Beldesinde 5 yıldan bu yana tütüne alternatif olarak üretimine  başlanan salatalıklarda bu yıl aşırı yağışlar ve havanın gündüzleri sıcak, geceleri de serin geçmesi nedeniyle “yalancı mildiyö” hastalığının meydana  geldiği, 10 gün önce hasadına başlanılan üründe yüzde 40'lara varan verim kaybı görüldüğü bildirildi.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Saruhanlı'nın Büyükbelen  Beldesinde 6 bin dekar alanda üretimi yapılan salatalık tarlalarında  incelemelerde bulunarak üreticilerle sohbet etti.

Okur, Büyükbelen Beldesinde 5 yıldan bu yana tütüne alternatif olarak  üretimi yapılan salatalıkların bu yıl, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden  gelen 3 bin 500 işçi ile hasadına başlandığını, ancak üründeki yalancı mildiyö  hastalığı nedeniyle verimde yüzde 40'a yakın düşüş görüldüğünü ifade etti.

Saruhanlı'ya bu yıl mevsim normallerinin üzerinde yağış düştüğünü,  salatalığın hasat dönemi olan şu haftalarda da gündüzün sıcak, gecelerin ise  serin geçtiğini belirten Okur, “Salatalık geceleri doğup büyüyen ve sıcağı seven  bir sebze olma özelliğine sahip. Ancak geceleri hava serin olduğu için ürün  strese giriyor, bu nedenle doğmuyor, doğsa da fazla gelişemiyor. Böyle olunca  verimde düşüş meydana geliyor. Adına yalancı mildiyö denilen bu hastalık  nedeniyle salatalık veriminde bu yıl yüzde 40'a yakın rekolte kaybı var” dedi.

Saruhanlı Ziraat Odası Tarım Danışmanı, Ziraat Teknikeri Ülkü Aras ise,  hastalığın ilk olarak ürünün yaprakları üzerinde küçük soluk yeşil veya sarımsı  lekelerle kendini belli ettiğini, bir süre sonra taze ve genç yaprakların kuruyup  bitkinin öldüğünü, orantılı nemin yüksek olduğu alanlarda da ekonomik seviyede  ürün kaybına neden olduğunu belirtti.

Yalancı mildiyö hastalığının yalnızca salatalıkta değil, kavunda da  görüldüğünü, hastalık için en uygun koşulların 20-22 derece sıcaklık ve nem  olduğunu anlatan Aras, hastalığa karşı sık ekim yapılmaması, yapılmış ise  seyretme yapılarak önlem alınabileceğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:11 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.