SANAYİCİLERE STRES YÖNETİMİ

DHA

İşadamları ve sanayicilere yönelik, İş Yaşamında Stresi Kontrol Edebilme Yöntemleri konulu konferans düzenlendi.


Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), işadamları ve sanayicilere yönelik, ‘İş Yaşamında Stresi Kontrol Edebilme Yöntemleri’ konulu konferans düzenlendi.

Eğitim bilimleri uzmanı Ahmet Öztürk'ün konuşmacı olduğu ‘İçinizde Sizi Dinleyen Biri Var’ adlı konferansta çağımızın hastalığı stresin nasıl oluştuğuna, yoğun ve sürekli stresin sonuçlarının neler olduğuna değinilerek, stresin nasıl kontrol altına alınabileceği ile ilgili yöntemler anlatıldı. Öztürk,“İş dünyası, daha çok kazanmak için gayret ederken farkında olmadan iç huzurlarını, aile huzurlarını, sağlıklarını ve hatta hayatlarını yitirenlere, kazanmak için yola çıkıp gerçekten kaybedenlere gösterilebilecek yüzlerce örneğe şahit olmuştur. Dünyayı sadece iş dünyası olarak görenler, ruhen ve bedenen iş dünyasının koşullarından ciddi şekilde etkilenirler. Farkında olmadan sürekli yaşadıkları yoğun stres ve onun getirdiği türlü türlü hastalıklar ise bu durumun can yakıcı göstergeleridir” dedi. Öztürk, stresin normal düzeyde insanın lehine çalışan bir durum olduğunu aksi takdirde ise yıkıcı etkisinin olduğunu vurguladı.

Stresin yoğun olduğu bir iş ortamında üretimin kalitesinin de düştüğünü, bu nedenle stresin kurumsal verimliliği olumsuz etkileyen gizli bir güç olarak görülebileceğini ifade eden Öztürk, çok fazla sorumluluk altında olmak, mesleki ilerleme ile ilgili endişe sahibi olmak, işini kaybetme korkusu taşımak, birlikte çalışılan ekipte uyumsuzluk yaşamak gibi faktörlerin iş ortamında stresi tetikleyen faktörler olduğunu; spor yapmanın, düzenli uyumanın, sosyal ilişkileri kuvvetlendirmenin, dengeli beslenmenin ise stresi kontrol etmede önerilen yöntemler olduğunu söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.