SAVAŞ OYUNLARI ÇOCUKLARI SALDIRGAN YAPIYOR

SAVAŞ OYUNLARI ÇOCUKLARI SALDIRGAN YAPIYORHacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, bilgisayarda savaş oyunu oynayan çocukların ileriki yaşlarda saldırgan davranışlar gösterme eğilimine girdiğini söyledi.

Bilgisayar oyunlarının çocukların yanısıra yetişkinlerde de zararlı bir alışkanlık halini almaya başladığına dikkat çeken Çuhadaroğlu, "Saldırganlık içeren bilgisayar oyunlarıyla ilgili Amerika'da 12 büyük araştırma yapılmış. Bunun 9'unda çocukluk veya ergenlik döneminde savaş oyunları oynayanların ileriki yaşlarda saldırgan davranışlara yönelme eğiliminin fazla olduğu tespit edilmiş." dedi.

Antalya'da düzenlenen 11. Uluslararası Doğu ve Batı Psikiyatri Kongresi'ne katılan Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, internetin ve bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkilerini anlattı. Sürekli bilgisayar oyunları oynayan çocukların bağımlı hale geldiğine işaret eden Çuhadaroğlu, "Sabahtan akşama kadar yerinden kalkmadan bilgisayar oyunu oynayan çocuklar var.

Sadece çocuklarda değil erişkinlerde de bu hastalık baş gösteriyor. Çocuklar okula gitmekten vazgeçiyor. Erişkin ise işine gitmiyor. Evde bilgisayar başından kalkamıyor. Tıpkı sigara gibi bir bağımlılık oluşturuyor." diye konuştu. Prof. Dr. Çuhadaroğlu, bu tür hatalıkların önüne geçmek için anne babanın çocuğun TV izleme ve oyun saatlerini mutlaka kontrol altına alması gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: www.bugun.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.